31. března 2019 16:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidé z Afriky jsou v EU diskriminováni, napravte to, vyzvali europoslanci v rezoluci členské země

Žadatelé o azyl po vylodění na Sicílii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žadatelé o azyl po vylodění na Sicílii. | foto: Reuters

Brusel/Praha Evropský parlament přijal tento týden usnesení o základních právech lidí afrického původu v Evropě.

Prostřednictvím rezoluce mimo jiné vyžaduje po členských státech „v souladu s existujícími zákony a praxí - zajištění bezpečných a legálních cest pro přistěhovalce, uprchlíky a žadatele o azyl, kteří chtějí vstoupit do EU“ nebo aby čelily „diskriminaci proti lidem afrického původu na trhu s bydlením, a konkrétně se zaměřily na nerovnosti v dostupnosti bydlení a na zajištění adekvátního bydlení“.

Usnesení vyzývá Evropskou komisi, aby vytvořila specializovaný tým se zvláštním zaměřením na problematiku afrofobie a aby se v rámci svých stávajících i budoucích programů zaměřila na financování pomoci lidem afrického původu, včetně posílení finanční podpory pro neziskové organizace.

Členské státy mají dále dle europoslanců uznat, že lidé afrického původu jsou obzvláště vystaveni rasismu, diskriminaci a xenofobii a že mají nárok i na pozitivní opatření na propagaci. Pobízí je také k ustanovení Mezinárodního dne památky obětí otroctví a transatlantického obchodování s otroky a zavedení měsíců černošské historie.

Zároveň mají odsoudit rasistické a afrofobní tradice a odrazovat od nich, a naopak podporovat přítomnost lidí afrického původu v televizních pořadech a sdělovacích prostředcích. A členské státy mají také odtajnit své koloniální archivy.

Pro toto usnesení hlasovala drtivá většina Evropského parlamentu, pro bylo 535 poslanců, zatímco proti či těch, kteří se zdrželi, bylo jen 124. Z českých europoslanců podpořili usnesení o základních právech lidí afrického původu v Evropě všichni s výjimkou Jiřího Payna ze Svobodných a dvou reprezentantů ODS Jana Zahradila a Evžena Tošenovského.

Najdete na Lidovky.cz