Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci chtějí obnovit debatu o změně volebního zákona. Současný zákon podle nich popírá právo na rovnost hlasů

Marek Výborný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Výborný. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Praha Lidovci budou chtít obnovit debatu o změně volebního zákona. Nelíbí se jim to, že volební koalice politických stran musí pro zvolení získat vyšší kvorum hlasů než jednotlivé strany. Chtějí také srovnat váhu všech odevzdaných hlasů. O návrhu zákona chce KDU-ČSL debatovat se zástupci všech sněmovních politických stran, řekl v úterý novinářům lidovecký poslanec a bývalý předseda strany Marek Výborný. Obnovení debaty o své novele zákona chtějí prosadit i Starostové a nezávislí (STAN). Jejich poslanci opět navrhnou, aby stát vymáhal po úřednících škodu způsobenou jejich špatným rozhodnutím.

Současný volební zákon podle lidovců popírá právo na rovnost hlasů, protože politické strany s nižším počtem voličů musí pro zisk mandátu získat více hlasů než strany velké. Druhá výtka se týká systému, podle kterého se zvyšuje o pět procentních bodů kvorum pro strany kandidující v koalici za každou, která se do společné kandidátky zapojí.

Lidovci už předložili příslušnou novelu zákona, podle Jurečky ji budou chtít projednat ve Sněmovně během února. Vláda návrh v prosinci nepodpořila. Podle Výborného lidovci berou předloženou novelu jako „vykopávací balonek“ a chtějí o něm jednat se zástupci ostatních stran. Jurečka o něm bude v nejbližší době mluvit například se zástupci ODS, ANO nebo ČSSD a hledat schůdné řešení i pro další politické strany. Lidovci se podle Výborného nebrání například nápadu předsedy ČSSD Jana Hamáčka na vytvoření jednoho volebního obvodu v celé zemi. Místo 14 volebních obvodů by byl ve volbách do Sněmovny jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu.

Starostové a nezávislí (STAN) by chtěli v souvislosti s kritizovanou zrušenou zakázkou k elektronickým dálničním známkám zase znovu otevřít diskusi o svém návrhu, aby stát povinně vymáhal po svých úřednících škodu, kterou mu způsobili nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným postupem. Dnes škodu stát vymáhat může, ale nemusí. Vláda k návrhu loni v březnu přijala negativní stanovisko, vymáhání by podle ní bylo někdy dražší než nevymáhání.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Peter Pellegrini | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Peter Pellegrini | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Peter Pellegrini | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK LAKOVNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 34 000 Kč