Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN

Diskuse k článku

Lidovci chtějí obnovit debatu o změně volebního zákona. Současný zákon podle nich popírá právo na rovnost hlasů

Lidovci budou chtít obnovit debatu o změně volebního zákona. Nelíbí se jim to, že volební koalice politických stran musí pro zvolení získat vyšší kvorum hlasů než jednotlivé strany. Chtějí také srovnat váhu všech odevzdaných hlasů. O návrhu zákona chce KDU-ČSL debatovat se zástupci všech sněmovních politických stran, řekl v úterý novinářům lidovecký poslanec a bývalý předseda strany Marek Výborný. Obnovení debaty o své novele zákona chtějí prosadit i Starostové a nezávislí (STAN). Jejich poslanci opět navrhnou, aby stát vymáhal po úřednících škodu způsobenou jejich špatným rozhodnutím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 28.1.2020 17:24

Zapotřebí není změna volebního zákona, ale volebního systému. Je třeba zavést obecně a do všech volených orgánů přímé volby zástupců občanů, většinový a dvoukolový volební systém, takový, jaký máme u voleb do senátu. Nějaké změny volebního zákona jen proto, aby KDUČSL, ČSSD, KSČM, TOP 09 a STAN při příštích volbách nevypadly z poslanecké sněmovny řeší jen jejich problém a ne problém obecný. Zde je naprosto jasně vidět snahu zmíněných stran a hnutí za každou cenu, i tu nesmyslnou, o tom, aby ve sněmovně mohly zůstat a nadále zde zaclánět, když voliči mají jiný názor. Prostě kolem sebe kopou, jako ta chcípající kobyla. Zde je naprosto jasně vidět, že politickým stranám jde jen o ně samé a ne o stát jako takový.

F. Navrátil 28.1.2020 16:55

V tom případě by měla být vůbec zrušena hranice 5 procent. Vznikaly by nestabilní koaliční vlády. Takové systémy pak musí být vyváženy podstatným posílením moci prezidenta a doplněny o všeobecné referendum. Na rozdíl od lidovců si myslím, že nejepším systémem by byly jednokolové většinové volby v jednomandátových obvodech. Každý pak zná svého poslance a vítěz voleb bere vše a za vše také odpovídá!

P. Čech 28.1.2020 17:35

Jednokolové většinové volby problém neřeší. Opět předjímají handlování nesourodých a zcela impotentních koalic, viz Velká Británie. Jakýkoliv volební systém, který vyžaduje tvorbu povolebních koalic je navýsost špatný a nicneřešící. Řeší totiž snad jen zájmy jednotlivých politických stran a ne státu. Nestačilo snad k tomuto poznání to, že od roku 1993 žádná povolební koalice nevydržela celé volební období? Volby musí být naprosto svobodné a nikdo a nic nesmí voličům diktovat jak a už vůbec ne koho musí volit. Voličům musí být pouze vydán seznam kandidátů a voliči z něj musí vybírat daný počet fyzických osob za své zástupce, nikoliv za zástupce politických stran a hnutí. jen o tom jsou svobodné demokratické volby. Do systému musí být zabudován zákon o obecném referendu, přičemž toto nesmí být jakkoliv omezováno tím, že se na některé problémy nevztahuje. U referend totiž jde o svobodnou a demokratickou vůli občanů a ne nějakých samozvaných "elit", které si troufají o věci rozhodovat.

P. Pruner 28.1.2020 14:56

Já bych naopak uvítal většinový volební systém ve kterém je snazší sestavit funkční vládu. Ta se pak nemůže vymlouvat na koaličního partnera.

V. Lev 28.1.2020 14:38

Zajímavé, že jim vadí jen to, co je poškozuje ;-D. O 5 % hranici pro vstup do sněmovny ani zmínka. To, že stovky tisíc voličů, kteří odevzdali hlas nemá svého zástupce v parlamentu jim evidentně nevadí.

A. Lisovský 28.1.2020 14:51

A třeba uvést nějaký příklad? Na druhou stranu, když jednou je pro mandát potřeba 40tis a jindy 20 tis.hlasů, tak jaké rovné volební právo. Kdo má, tomu bude přkdáno a kdo nemá, tomu bude vzato i to, co má.

V. Lev 28.1.2020 15:02

Příklad čeho? Propadnutých hlasů? Ty najdete ve výsledcích voleb:

https://www.volby.cz/pls/ps2017/ps2?xjazyk=CZ

https://www.volby.cz/pls/ps2013/ps2?xjazyk=CZ

J. Šejnoha 29.1.2020 0:25

5% hranice Lidovce velmi straší. Proto uvažují o volební koalici a vylepšení podmínek pro ni.


Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...