Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN

Diskuse k článku

Lidovci chtějí obnovit debatu o změně volebního zákona. Současný zákon podle nich popírá právo na rovnost hlasů

Lidovci budou chtít obnovit debatu o změně volebního zákona. Nelíbí se jim to, že volební koalice politických stran musí pro zvolení získat vyšší kvorum hlasů než jednotlivé strany. Chtějí také srovnat váhu všech odevzdaných hlasů. O návrhu zákona chce KDU-ČSL debatovat se zástupci všech sněmovních politických stran, řekl v úterý novinářům lidovecký poslanec a bývalý předseda strany Marek Výborný. Obnovení debaty o své novele zákona chtějí prosadit i Starostové a nezávislí (STAN). Jejich poslanci opět navrhnou, aby stát vymáhal po úřednících škodu způsobenou jejich špatným rozhodnutím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 28.1.2020 16:55

V tom případě by měla být vůbec zrušena hranice 5 procent. Vznikaly by nestabilní koaliční vlády. Takové systémy pak musí být vyváženy podstatným posílením moci prezidenta a doplněny o všeobecné referendum. Na rozdíl od lidovců si myslím, že nejepším systémem by byly jednokolové většinové volby v jednomandátových obvodech. Každý pak zná svého poslance a vítěz voleb bere vše a za vše také odpovídá!

P. Čech 28.1.2020 17:35

Jednokolové většinové volby problém neřeší. Opět předjímají handlování nesourodých a zcela impotentních koalic, viz Velká Británie. Jakýkoliv volební systém, který vyžaduje tvorbu povolebních koalic je navýsost špatný a nicneřešící. Řeší totiž snad jen zájmy jednotlivých politických stran a ne státu. Nestačilo snad k tomuto poznání to, že od roku 1993 žádná povolební koalice nevydržela celé volební období? Volby musí být naprosto svobodné a nikdo a nic nesmí voličům diktovat jak a už vůbec ne koho musí volit. Voličům musí být pouze vydán seznam kandidátů a voliči z něj musí vybírat daný počet fyzických osob za své zástupce, nikoliv za zástupce politických stran a hnutí. jen o tom jsou svobodné demokratické volby. Do systému musí být zabudován zákon o obecném referendu, přičemž toto nesmí být jakkoliv omezováno tím, že se na některé problémy nevztahuje. U referend totiž jde o svobodnou a demokratickou vůli občanů a ne nějakých samozvaných "elit", které si troufají o věci rozhodovat.


Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...