11. října 2017 15:33, aktualizováno  19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Madrid chystá reformu ústavy. Katalánsko má pět dní na objasnění své pozice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 25Diskuse
Španělský premiér Mariano Rajoy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský premiér Mariano Rajoy. | foto: Reuters

MADRID Centrální vláda v Madridu ve středu dala katalánským separatistům pětidenní lhůtu, ve které mají jasně odpovědět, zda vyhlásili, nebo nevyhlásili nezávislost. Španělský premiér Mariano Rajoy předtím v krátkém prohlášení pro tisk řekl, že katalánský vůdce Carles Puigdemont záměrně vyvolává zmatek.

Reakce španělského kabinetu v dalších dnech tak bude podle něj záležet na odpovědi katalánského separatistického vedení. Rajoy také řekl, že chce nadále postupovat „opatrně a odpovědně“.

„Tuto výzvu činíme před jakýmikoli opatřeními, která by (španělská) vláda mohla přijmout v rámci článku 155 naší ústavy. Chceme, aby občané měli jasno a aby měli jistotu, což si takto důležitá otázka žádá,“ řekl Rajoy s odkazem na část základního zákona, která umožňuje pozastavit Katalánsku autonomii. Světové tiskové agentury interpretují Rajoyovy výroky jako skrytou pohrůžku. Podle agentury Reuters je tato formální žádost adresovaná Barceloně prvním krokem k aktivaci ústavního článku 155.

Lhůta k odpovědi do 16. října

Podle agentur EFE a AFP vláda v Madridu dala Puigdemontovi lhůtu k odpovědi do 16. října. Pokud odpoví „ano“, pak bude mít čas do 19. října, aby své rozhodnutí odvolal, tvrdí AFP s odvoláním na španělský vládní zdroj.

Katalánský premiér Puigdemont v úterý sice podepsal text deklarace o nezávislosti Katalánska schválený poslanci, ovšem s dovětkem, že než tuto nezávislost skutečně vyhlásí, potřebuje několik týdnů pro vyjednávání. Během této doby hodlá přesvědčit Rajoye, aby akceptoval výsledky katalánského referenda, které Madrid označuje za neústavní.

Pro nezávislost se 1. října při zhruba třiačtyřicetiprocentní účasti vyslovilo podle místních úřadů přes 90 procent hlasujících. Španělská policie se v některých místech snažila bránit hlasování násilím.

Chystá se reforma ústavy, co by ovlivnila budoucnost Katalánska

Lídr španělských opozičních socialistů Pedro Sánchez ve středu řekl, že se s premiérem Marianem Rajoyem dohodli na zahájení práce na reformě ústavy, která by měla změnit způsob správy španělských autonomních regionů včetně Katalánska.

Sánchez s Rajoyem spolu jednali poté, co katalánský separatistický vůdce Carles Puigdemont v úterý podepsal text deklarace o nezávislosti Katalánska, ovšem s dovětkem, že než ji skutečně vyhlásí, potřebuje několik týdnů čas pro vyjednávání.

Lidé demonstrující za jednotu Španělska v Barceloně.
V Barceloně proběhla demonstrace za jednotu Španělska.

Šéf socialistů a předseda konzervativní vlády se dohodli na vytvoření komise, která bude po dobu šesti měsíců zkoumat současný systém regionální autonomie. Po uplynutí této doby může španělský parlament debatovat o ústavní reformě, řekl Sánchez novinářům podle agentury Reuters. Socialisté si podle něj přejí, aby ústavní reforma umožnila Katalánsku „zůstat součástí Španělska“.

Sánchez rovněž podpořil středeční Rajoyův požadavek, aby Puigdemont ujasnil, zda v úterý vyhlásil nezávislost Katalánska, nebo ne. 

Katalánsko je jedním ze 17 španělských autonomních regionů.

ČTK
  • 25Diskuse