Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Lídr španělských socialistů Sánchez má důvěru pro sestavení vlády

Pedro Sánchez po volbě zapózoval ve španělském parlamentu. foto: Reuters

Aktualizováno
Madrid - Španělští poslanci dnes velmi těsnou většinou vyslovili důvěru šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi pro sestavení vlády, která bude první koaliční vládou ve více než čtyřicetileté demokratické historii Španělska. Informoval o tom deník El País.
  14:39aktualizováno  18:15

Skončí tím také zhruba osmiměsíční funkční období úřadující vlády, kterou vedl rovněž Sánchez. Sedmačtyřicetiletému Sánchezovi v úterý stačila k získání důvěry prostá většina, v prvním kole v neděli, kdy potřeboval absolutní většinu, důvěru nezískal.

Španělský premiér Pedro Sánchez tleská poté, co mu poslanci v hlasování s...
Emotivní reakce Pabla Iglesiase, lídra strany Unidas Podemos (Společně můžeme)...

Sáncheze podpořilo v úterý 167 ze 350 členů Kongresu poslanců, 165 bylo proti a 18 se zdrželo hlasování. Pro bylo všech 120 socialistických poslanců, 35 zástupců levicového bloku v čele s formací Unidas Podemos, která bude v koaliční vládě, a poslanci menších regionálních stran, včetně Baskické národní strany (PNV).

Španělsko má nového premiéra. Socialista Pedro Sánchez složil přísahu

Proti hlasovali mimo jiné lidovci (88 poslanců), krajně pravicová strana Vox (52), Ciudadanos (deset) a katalánští separatisté ze dvou stran. Poslanci separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC, 13 poslanců) a baskické strany EH Bildu (pět) se hlasování zdrželi.

Sánchez by měl zřejmě složit přísahu u krále už ve středu a na pátek plánuje první zasedání nové vlády, v níž bude jedním z místopředsedů lídr Unidas Podemos Pablo Iglesias. Prvním úkolem vlády bude co nejdříve vyjednat v parlamentu podporu pro rozpočet na letošní rok. Do 15 dnů od svého ustavení by měla také vláda zahájit dialog s katalánským vedením, jak se na tom dohodli socialisté se stranou ERC, jejíž poslanci Sáncheze za to v úterý podpořili.

Právě podpora katalánských separatistů a baskických nacionalistů vyvolala ostrou kritiku pravicové Lidové strany (PP) a strany Vox, které z prvního kola v neděli udělaly podle médií nejvášnivější debatu poslanců před hlasováním o důvěře vládě za mnoho let. Někteří poslanci čelili za podporu Sánchezově koalici i výhrůžkám a označením „zrádce Španělska“.

Ve Španělsku vyhráli vládní socialisté premiéra Pedra Sáncheze

Před úterním hlasování šéf PP Pablo Casado obvinil Sáncheze z „patologické obsese mocí“ a uvedl, že lídr socialistů „vložil budoucnost země do rukou teroristů a pučistů“. Měl tak na mysli baskickou EH Bildu, jejíž šéf Arnaldo Otegi byl v minulosti vězněn za pokus obnovit stranu považovanou za politické křídlo teroristické organizace baskických separatistů ETA, a katalánskou ERC, jejíž lídr Oriol Junqueras byl loni odsouzen ke 13 letům vězení za vzpouru kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017.

Vzhledem k velmi těsnému výsledku někteří analytici odhadují, že trvání nové vlády nevydrží celé volební období. Regionální strany, zejména pak katalánští separatisté, podpořili Sáncheze na základě velmi obecné dohody. Mnozí teď proto s napětím očekávají, jakých konkrétních obrysů tato dohoda nabude, a zda budou poslanci ERC v podpoře Sánchezovi pokračovat i při hlasování o zákonech v parlamentu.

Pedro Sánchez

V čele jednobarevné menšinové vlády Sánchez stanul v červnu 2018, když poslanci vyslovili nedůvěru předchozímu lidoveckému kabinetu Mariana Rajoye. Návrh PSOE na vyslovení nedůvěry, v němž podle španělského práva stálo i jméno nového premiéra, byl schválen díky několika separatistickým poslancům z Katalánska a hlasům baskických nacionalistů. Ty k hlasování pro Sáncheze přesvědčil mimo jiné slib dialogu s katalánskou separatistickou vládou. Samostatnost Katalánska přitom Sánchez odmítá.

Vloni v únoru ale parlament nepodpořil návrh rozpočtu, což vedlo k vypsání předčasných voleb v dubnu, které sice socialisté vyhráli, nezískali ale nutnou většinu. Sánchez tak potřeboval k vytvoření vlády podporu jiných stran, po měsících vyjednávání nakonec v září připustil porážku. Novinářům si tehdy postěžoval, že se "pokusil všemi dostupnými prostředky" vytvořit vládu, ale ostatní španělské politické strany "mu to znemožnily".

V čele socialistické strany stanul tento vystudovaný ekonom poprvé v červenci 2014. V bezmála 140 let dlouhé historii strany se stal prvním šéfem, kterého delegáti na sjezdu nezvolili, ale potvrdili ve funkci pouhou aklamací. O rok a půl později, v prosinci 2015, skončila PSOE ve volbách jako druhá za lidovci Mariana Rajoye a během následné politické krize se Sánchez neúspěšně pokusil sestavit vládu s podporou radikálně levicové strany Podemos a středopravicové Ciudadanos.

Následovaly volby v červenci 2016, které PSOE opět prohrála a Sánchez, který důsledně odmítal odblokovat patovou situaci tím, že by spolupracoval na vytvoření vlády s Rajoyovými lidovci, nakonec po nátlaku vlivných regionálních lídrů v říjnu 2016 na vůdcovství rezignoval.

O sedm měsíců později se ovšem ve velkém stylu vrátil, když mu ve stranických primárkách dala svůj hlas nadpoloviční většina hlasujících a následný volební kongres už jen tento výsledek potvrdil.

Sánchezovi, považovanému za zastánce tvrdé linie a odpůrce protržní a úsporné politiky lidovců, tehdy výrazně pomohlo silné osobní nasazení. Vytrvale objížděl zemi a osobně hovořil s mnoha straníky, díky čemuž nakonec trumfoval nad hlavní konkurentkou Susanou Díazovou.

Vrchol jeho politické kariéry přišel v polovině roku 2018, kdy v osobě Sáncheze po více než šestiletém vládnutí lidovců usedl do křesla premiéra opět zástupce PSOE.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...