Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lídři EU řešili v Salcburku migraci. Mayová potvrdila brexit v březnu

Svět

  7:42aktualizováno  10:42
SALCBURK - Až po půlnoci skončila v Salcburku středeční večeře premiérů a prezidentů 28 zemí Evropské unie. Podle diplomatických zdrojů ČTK naprostou většinu času diskutovali o migrační problematice, byť podle očekávání bez konkrétních závěrů.

Angela Merklová a Sebastian Kurz v Salcburku. foto: Reuters

Nakonec své kolegy s pohledem na vývoj jednání o brexitu oslovila britská premiérka Theresa Mayová, ale ani její krátké vystoupení průlom v dění kolem britského odchodu z unie nepřineslo.

Babiš v Salcburku vyzval EU, aby upřesnila, co myslí posílením agentury Frontex

Český premiér Andrej Babiš po večeři oznámil, že Mayová potvrdila britský odchod z EU příští rok v březnu a odmítla možnost, že by se v Británii mohlo opakovat referendum o vystoupení. Dobře informovaný unijní diplomat uvedl, že Mayová o tom, jak rozhovory vnímá, hovořila asi pět či deset minut. „Debata o brexitu se odehraje ve formátu 27 zemí EU ve čtvrtek,“ připomněl program jednacího dne neformální unijní schůzky tento informovaný zdroj.

Ke konkrétním závěrům summit nedošel

Mayová také podle dalších diplomatů vysvětlila svůj pohled na vývoj jednání i pozici kabinetu v Británii poté, co v Chequers představila své návrhy na podobu budoucího uspořádání vzájemných vztahů. Šéfka britské vlády, která doma čelí za své představy kritice, se snaží prostřednictvím svých kolegů dosáhnout „pružnějšího“ postoje vyjednávacího týmu EU a jeho šéfa Michela Barniera.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na summitu v Salcburku.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz a britská premiérka Theresa Mayová v Salcburku.

Už před jednáním v Salcburku ale dával i šéf unijních vrcholných schůzek Donald Tusk najevo, že některé návrhy z Chequers, třeba k budoucí podobě hospodářských vztahů či zabývající se klíčovou otázkou režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, potřebují dopracovat. Tusk naopak jako „pozitivní“ ocenil britské návrhy na další spolupráci v oblastech jako je bezpečnost či doprava.

Konkrétní závěry podle zdrojů ČTK nemělo ani několik hodin trvající jednání o migraci. Tus na něm chtěl s poukazem na klesající statistická čísla dosáhnout uklidnění situace a toho, aby země na sebe přestaly kvůli tomuto kontroverznímu tématu útočit.

Tusk bude řešit spolupráci s Egyptem

Podle unijního diplomata se premiéři a prezidenti u večeře shodli, že počty přijíždějících klesají v důsledku unií už přijatých kroků. Potvrdili také záměr posílit spolupráci se třetími zeměmi, jmenovitě s Egyptem, a uspořádat v Káhiře příští rok summit EU a Ligy arabských zemí. V neděli se o těchto tématech bude Tusk bavit v New Yorku s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím.

„Ohledně vnitřního rozměru migrační problematiky diskuse potvrdila, že rozdíly přetrvávají,“ poznamenal unijní diplomat.

Podle dalšího informovaného činitele italský premiér Giuseppe Conte přiblížil návrh na to, aby byli migranti identifikováni už v době, kdy se na lodích teprve blíží k evropským břehům.

Irové doufají v dohodu o hranicích

Irsko doufá, že příslušnou dohodu o britském odchodu z Evropské unie se podaří dojednat a uzavřít, řekl ve čtvrtek při příchodu na summit irský premiér Leo Varadkar. Dublin se však podle něj najímáním personálu a třeba přípravou počítačových systémů připravuje i na možnost, že 29. března příštího roku Británie unii opustí bez dohody a mezi Irskem a Severním Irskem okamžitě vznikne vnější hranice EU.

„Dochází nám čas,“ poznamenal před novináři Varadkar, který se ráno ke dvoustranným rozhovorům sešel s Mayovou.

Podle Varadkara je potřeba v příštích několika týdnech zdvojnásobit úsilí, aby bylo dohody dosaženo. Připomněl, že uzavření „rozvodové“ dohody má význam pro přechodné období po brexitu, vzniknout musí právě protokol k režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Dohoda podle něj musí přijít také v otázce podoby vzájemných vztahů mezi EU a Británií v budoucnosti.

Autor: