2. července 2006 18:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lídři slovenských stran podepsali vládu

Robert Fico, předseda strany SMER. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico, předseda strany SMER. | foto: Jan KollerČTK

BRATISLAVA Lídři dosud opozičních slovenských stran Směr-sociální demokracie, Slovenské národní strany (SNS) a Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) dnes podepsali koaliční smlouvu. Novým premiérem bude Robert Fico.

Prezident Ivan Gašparovič jmenuje nový slovenský kabinet v úterý po ustavující schůzi parlamentu. Tři vládní strany mají většinu 85 poslanců ve 150 členném parlamentu.

Vítězný Směr obsadí 11 křesel, SNS získá tři ministry a LS-HZDS připadnou dva ministerské posty. Nacionalisté získali ministerstva školství, výstavby a regionálního rozvoje a životního prostředí, LS-HZDS obsadí ministerstva zemědělství a spravedlnosti.

Ve vládě nebudou přítomni kontraverzní předsedové dvou menších stran Ján Slota a Vladimír Mečiar, kteří během své společné vlády v 90. letech dostali Slovensko do mezinárodní izolace.

Oba politici ale budou, spolu s Robertem Ficem, zastoupeni v Koaliční radě, kde se rozhodnutí budou přijímat jednomyslně. Koaliční strany se zavázaly, že případný spor až do jeho vyřešení nebudou veřejně komentovat a nespojí se při prosazování svých zájmů s parlamentní opozicí.

Složení nové vlády vyvolalo obavy investorů, zahraničních diplomatů i komentátorů. Ficova vláda se totiž chystá k přehodnocení dosavadních hospodářských a sociálních reforem, za něž sklízela v zahraničí uznání dosavadní vláda Mikuláše Dzurindy.

Robert Fico dnes před podpisem smlouvy ujišťoval, že jeho kabinet bude dodržovat mezinárodní závazky, které na sebe Slovensko vzalo. "Nová vládní koalice bude v každodenním životě prosazovat politiku solidarity," prohlásil Fico. Garantoval rovněž, že bude proevropsky orientovaná a nesáhne na práva národnostních menšin.

lidovky

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.