Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
1. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Lidský prezident‘ mění Mexiko. Obrador slíbil radikální transformaci, chce vykořenit zkorumpovaný režim

Vítěz mexických prezidentských voleb Andres Manuel Lopez Obrador. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz mexických prezidentských voleb Andres Manuel Lopez Obrador. | foto: Reuters

MEXIKO CITY / PRAHA  Manuel López Obrador, který je známý pod svou zkratkou „Amlo“, vyhrál mexické prezidentské volby až na třetí pokus 1. července minulého roku. Bělovlasý 65letý politický veterán, který si získal Mexičany svými populárními projevy, musí nyní převést své sliby do reality.

Obrador šel do voleb v rámci levicové koalice tří stran vedené stranou Národní hnutí regenerace (MORENA), kterou založil v roce 2014. Jeho odpůrci ho rádi přirovnávají k zesnulému venezuelskému vůdci Hugu Chávezovi a varují, že se Mexiko stane „druhou Venezuelou“. Podle nich Obrador stejně jako Chávez sdílí autoritářský přístup k politice a snahu vyvlastňovat.

López Obrador však srovnání odmítá s tím, že nebude provádět vyvlastňování ani žádat o znovuzvolení po vypršení mandátu. Slíbil ale, že přezkoumá smlouvy, které udělila mexická státní ropná společnost Pemex soukromým společnostem během administrace bývalého prezidenta Enriqua Pena Niety, s podezřením na možnou korupci. Obradorovo poselství o obnově rezonovalo u voličů unavených korupcí, prudce rostoucí kriminalitou a ekonomickými těžkostmi. 

Andres Manuel Lopez Obrador pří vítězném proslovu v Mexico City.
Andres Manuel Lopez Obrador.

López Obrador slíbil hospodářský růst, zaměstnanost a programy sociálního rozvoje. „Provedeme pokojnou transformaci, spořádanou, ale hlubokou, a dokonce radikální, protože slovo radikální pochází doslova od kořene a to, co plánujeme dělat, je v podstatě vykořenit zkorumpovaný režim,“ řekl Obrador na jednom předvolebním shromáždění.

Proti „mocenské mafii“ i Trumpovi

López Obrador nasměroval svou největší kritiku k tomu, co nazval „mocenskou mafií“, která podle něj vládla Mexiku po celá desetiletí. Po ostrých slovech směrem k byznysmenům, které obvinil z chování, „jako by Mexiko vlastnili“, se začal ve vyjádřeních mírnit s tím, že nabízí „dobré vztahy“ se soukromým sektorem.

Jeho plány zahrnují jak zvyšování stipendií pro mladé Mexičany, tak i rozšiřování programů sociální péče pro seniory. Obrador také slíbil, že „dosáhne míru a ukončí válku“ v době, kdy míra vražd v Mexiku překonala všechny rekordy a boje mezi drogovými kartely jsou každodenním koloritem. Na rozdíl od svých předchůdců v prezidentském úřadě však Obrador nechce vést „válku s drogami“. Ohledně vlastní strategie, která by učinila přítrž nekonečné spirále násilí, však už tak sdílný nebyl.

Tváří tvář nepřátelství vůči Mexiku ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa se Obrador snaží zachovat si postoj hrdého vzdoru. Ohledně vztahů s USA se vyjádřil, že nedovolí, aby se Mexiko stalo „fackovacím panákem“, ale zároveň dodal, že chce „přátelství“ a „vzájemný respekt“ a že se bude snažit vyhnout jakékoli obchodní válce.

‚Nezodpovědná a rasistická‘ Trumpova politika

Protipřistěhovaleckou Trumpovu politiku pak označil za „nezodpovědnou“ a „rasistickou“. Největší výzvou byly pro Obradora Trumpovy výhrůžky, že zavede celní tarify na veškerý mexický vývoz, pokud země nezablokuje rostoucí počet středoamerických migrantů, kteří cestují přes mexické území na hranici USA. Obrador nakonec pod tlakem povolil a slíbil lepší ochranu své jižní hranice. Je však otázkou, jak se zachová v podobném střetu s Trumpem v budoucnosti.

Nedávné volby v šesti mexických státech byly považovány za referendum o Obradorově vládnutí. MORENA vyhrálo guvernérské posty ve státech Baja California a Puebla a parlamentní většinu v Baja California a Quintana Roo. Obradorova strana tak má nyní guvernéry v sedmi ze 31 mexických států a parlamentní většinu ve 23 z nich. Výsledky ukazují na pozoruhodný vzestup hnutí, které ještě před šesti lety nemělo žádnou stranickou strukturu.

„Dokazuje to schopnost Lópeze Obradora přestavět celý stranický systém,“ uvedla k tomu na dotaz amerického deníku Washington Post Denise Dresserová, politoložka z Autonomního technologického institutu v Mexiku.

„Lidé mají pocit, že se věci skutečně mění,“ doplňuje jí politolog Luis Carlos Ugalde, ředitel poradenské společnosti Integralia Consultores z Mexico City. „Poprvé si voliči myslí, že je zde lidský prezident, který ukončí výsady elit.“ Jak však Ugalde poznamenává, v závažných věcech, jako je míra násilí a hospodářský růst, došlo zatím jen k malému pokroku. „Pokud nezajistí výsledky do pár měsíců, toto prvotní nadšení odezní,“ dodává politolog.

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Pankrácký mrakodrap V Tower patří mezi nejdražší adresy v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

iDNES Premium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.