Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Lidský prezident‘ mění Mexiko. Obrador slíbil radikální transformaci, chce vykořenit zkorumpovaný režim

Svět

  5:00
MEXIKO CITY / PRAHA - Manuel López Obrador, který je známý pod svou zkratkou „Amlo“, vyhrál mexické prezidentské volby až na třetí pokus 1. července minulého roku. Bělovlasý 65letý politický veterán, který si získal Mexičany svými populárními projevy, musí nyní převést své sliby do reality.

Vítěz mexických prezidentských voleb Andres Manuel Lopez Obrador. foto: Reuters

Nový mexický prezident složil přísahu. Vyhlásil boj proti chudobě, korupci a kriminalitě

Obrador šel do voleb v rámci levicové koalice tří stran vedené stranou Národní hnutí regenerace (MORENA), kterou založil v roce 2014. Jeho odpůrci ho rádi přirovnávají k zesnulému venezuelskému vůdci Hugu Chávezovi a varují, že se Mexiko stane „druhou Venezuelou“. Podle nich Obrador stejně jako Chávez sdílí autoritářský přístup k politice a snahu vyvlastňovat.

López Obrador však srovnání odmítá s tím, že nebude provádět vyvlastňování ani žádat o znovuzvolení po vypršení mandátu. Slíbil ale, že přezkoumá smlouvy, které udělila mexická státní ropná společnost Pemex soukromým společnostem během administrace bývalého prezidenta Enriqua Pena Niety, s podezřením na možnou korupci. Obradorovo poselství o obnově rezonovalo u voličů unavených korupcí, prudce rostoucí kriminalitou a ekonomickými těžkostmi. 

Andres Manuel Lopez Obrador pří vítězném proslovu v Mexico City.
Andres Manuel Lopez Obrador.

López Obrador slíbil hospodářský růst, zaměstnanost a programy sociálního rozvoje. „Provedeme pokojnou transformaci, spořádanou, ale hlubokou, a dokonce radikální, protože slovo radikální pochází doslova od kořene a to, co plánujeme dělat, je v podstatě vykořenit zkorumpovaný režim,“ řekl Obrador na jednom předvolebním shromáždění.

Proti „mocenské mafii“ i Trumpovi

López Obrador nasměroval svou největší kritiku k tomu, co nazval „mocenskou mafií“, která podle něj vládla Mexiku po celá desetiletí. Po ostrých slovech směrem k byznysmenům, které obvinil z chování, „jako by Mexiko vlastnili“, se začal ve vyjádřeních mírnit s tím, že nabízí „dobré vztahy“ se soukromým sektorem.

Mexická vláda vytvořila ‚institut Robina Hooda'. Vydraží desítky aut zabavených zločincům

Jeho plány zahrnují jak zvyšování stipendií pro mladé Mexičany, tak i rozšiřování programů sociální péče pro seniory. Obrador také slíbil, že „dosáhne míru a ukončí válku“ v době, kdy míra vražd v Mexiku překonala všechny rekordy a boje mezi drogovými kartely jsou každodenním koloritem. Na rozdíl od svých předchůdců v prezidentském úřadě však Obrador nechce vést „válku s drogami“. Ohledně vlastní strategie, která by učinila přítrž nekonečné spirále násilí, však už tak sdílný nebyl.

Tváří tvář nepřátelství vůči Mexiku ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa se Obrador snaží zachovat si postoj hrdého vzdoru. Ohledně vztahů s USA se vyjádřil, že nedovolí, aby se Mexiko stalo „fackovacím panákem“, ale zároveň dodal, že chce „přátelství“ a „vzájemný respekt“ a že se bude snažit vyhnout jakékoli obchodní válce.

‚Nezodpovědná a rasistická‘ Trumpova politika

Protipřistěhovaleckou Trumpovu politiku pak označil za „nezodpovědnou“ a „rasistickou“. Největší výzvou byly pro Obradora Trumpovy výhrůžky, že zavede celní tarify na veškerý mexický vývoz, pokud země nezablokuje rostoucí počet středoamerických migrantů, kteří cestují přes mexické území na hranici USA. Obrador nakonec pod tlakem povolil a slíbil lepší ochranu své jižní hranice. Je však otázkou, jak se zachová v podobném střetu s Trumpem v budoucnosti.

Nedávné volby v šesti mexických státech byly považovány za referendum o Obradorově vládnutí. MORENA vyhrálo guvernérské posty ve státech Baja California a Puebla a parlamentní většinu v Baja California a Quintana Roo. Obradorova strana tak má nyní guvernéry v sedmi ze 31 mexických států a parlamentní většinu ve 23 z nich. Výsledky ukazují na pozoruhodný vzestup hnutí, které ještě před šesti lety nemělo žádnou stranickou strukturu.

„Dokazuje to schopnost Lópeze Obradora přestavět celý stranický systém,“ uvedla k tomu na dotaz amerického deníku Washington Post Denise Dresserová, politoložka z Autonomního technologického institutu v Mexiku.

„Lidé mají pocit, že se věci skutečně mění,“ doplňuje jí politolog Luis Carlos Ugalde, ředitel poradenské společnosti Integralia Consultores z Mexico City. „Poprvé si voliči myslí, že je zde lidský prezident, který ukončí výsady elit.“ Jak však Ugalde poznamenává, v závažných věcech, jako je míra násilí a hospodářský růst, došlo zatím jen k malému pokroku. „Pokud nezajistí výsledky do pár měsíců, toto prvotní nadšení odezní,“ dodává politolog.

Autor: