25. prosince 2017 13:55, aktualizováno  20:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Autobus v Moskvě vjel do podchodu plného lidí. Nejméně čtyři mrtví, 9 zraněných

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 23Diskuse
Autobus vjel do moskevského podchodu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus vjel do moskevského podchodu | foto: © shatenew / Instagram

MOSKVA Čtyři mrtvé a devět zraněných si v pondělí podle upřesněných údajů vyžádalo neštěstí v Moskvě, kde linkový autobus vjel na schodiště podchodu pro pěší. S odvoláním na policejní zdroje to oznámila agentura TASS. Na místě zasahovalo deset vozů záchranných služeb, zraněné přepravovaly k ošetření tři vrtulníky.

Incident se stal u stanice metra Slavjanskij bulvar na západě města v místech rušného dopravního uzlu. Řidiče policie zadržela. Vyšetřovatelé prý předpokládají, že buď nezvládl řízení, nebo jeho vozidlo mělo technickou poruchu. V Moskvě v pondělí silně sněžilo a viditelnost je špatná.

„O teroristickém útoku se nemluví, žádná taková verze se nevyšetřuje,“ citovala agentura Interfax zdroj z moskevské radnice. Osmapadesátiletý řidič, jehož jméno policie nezveřejnila, je v moskevském dopravním podniku Mostransavto zaměstnán 17 let.

Vozidlo, které přijelo po pravidelné lince z obce Skolkovo na západním okraji města, podle očitých svědků nejdříve vjelo na chodník a po chvíli se zastavilo na schodech do podchodu. Pod koly autobusu zůstali po nehodě tři lidé, zranění utrpěli i cestující v autobusu. Stav tří z nich je kritický.

Podle záznamu z pouličních kamer stál autobus dlouho na zastávce, než prudce vyrazil z místa, najel na chodník a pak do podzemního přechodu. Řidič podle vyšetřovatelů vypověděl, že chtěl na zastávce trochu popojet, aby udělal místo dalšímu vozu, ale „autobus se náhle sám rozjel“ a už ho nedokázal zastavit, protože selhaly brzdy.

Řidič měl sice letité zkušenosti z moskevské dopravy, autobus daného typu ale podle agentury TASS řídil v pondělí poprvé. Nehodu údajně mohla způsobit láhev vody, která prý řidiči spadla a zaklínila se pod pedálem.

Cestující hodnotili řidiče rozporně: podle jedněch se choval normálně, možná jen poněkud nepřívětivě. Další cestující v televizi Dožď naopak řekl, že se mu zdálo, že řidič schválně šlápl na plyn a po nehodě se prý ani nesnažil pomoci pasažérům.

Postih podle médií hrozí nejen řidiči, ale i přepravci. Ten tvrdí, že autobus byl prakticky nový, v provozu totiž nebyl ani rok, a že všechny autobusy kontroluje pokaždé před tím, než vyjedou do ulic. Havarovaný vůz nicméně prověří experti, aby zjistili, zda se nevyskytla nějaká porucha či závada.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin kondoloval příbuzným obětí a nařídil technickou kontrolu všech městských linkových autobusů.

V Rusku byl v pondělí obvyklý pracovní den, pravoslavné Vánoce připadají podle juliánského kalendáře na 7. ledna.

ČTK
  • 23Diskuse
BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz