Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvPřímé rozhovory s Ukrajinci navrhl v neděli ruský prezident Vladimir Putin a Zelenskyj ho následně vyzval, aby se setkali osobně. Ve středu však vyšlo najevo, že šéf Kremlu do Turecka nepřijede.
Podle agentury AFP Zelenskyj ujistil, že je stále připraven k „přímým jednáním“ s ruským prezidentem, která by ale nemusela být nutná, pokud by se delegacím na nižší úrovni podařilo domluvit na klidu zbraní. Přístup Ruska ale podle ukrajinského prezidenta svědčí o tom, že Moskva to s jednáním o míru nemyslí vážně.
„Delegace je už na cestě. Setkání může být dnes večer, může být zítra (v pátek). Z naší strany jsme udělali vše,“ řekl Zelenskyj podle BBC.
Turecký prezident Erdogan Zelenskému řekl, že Turecko je připraveno uspořádat mírová jednání mezi ním a Putinem, „až budou připraveni“, uvedla kancelář tureckého prezidenta. Podle prohlášení Erdogan také zdůraznil nutnost udržovat komunikační kanály mezi oběma stranami otevřené s ohledem na „historickou příležitost“ zahájit mírová jednání a dodal, že by se strany konfliktu měly pokusit jednat na základě alespoň minimální shody.
Ukrajinský prezident v Ankaře opět naléhal na vyvinutí silnějšího tlaku na Moskvu a zpřísnění sankcí, pokud se ukáže, že Rusko není ochotno vážně jednat. Přístup Ruska k nynějším jednáním v Turecku podle Zelenského ukazuje neúctu Moskvy vůči hostitelské zemi a také americké administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
„Rusko necítí, že musí (válku) ukončit, což znamená, že na Rusko není vyvíjen dostatečný politický, ekonomický a další tlak, a proto žádáme o odpovídající sankce, pokud nedojde k příměří, pokud nebudou přijata žádná závažná rozhodnutí,“ prohlásil Zelenskyj.
Nejmenovaný ukrajinský diplomatický zdroj už dříve řekl, že Kyjev uvažuje o tom, že do Istanbulu pošle tým, aby zjistil, zda je ruská delegace ochotná vést „seriózní diskuzi“ a zda má vůbec pravomoc činit nějaká samostatná rozhodnutí. Pokud nicméně vyjde najevo, že Rusové k nynějšímu jednání nepřistupují vážně, „budeme mít právo si myslet, že jde o ruskou šarádu, a ne smysluplnou práci ve prospěch míru“, dodal tento ukrajinský představitel.
Šéf ruské delegace, Putinův poradce Vladimir Medinskij podle ruských médií novinářům uvedl, že ruská delegace je při jednáních s Ukrajinci připravená jednat o možných kompromisech. Cílem Ruska je dosáhnout dlouhodobého míru s Ukrajinou, a to odstraněním „základních příčin“ nynějšího konfliktu, prohlásil Medinskij posléze v Istanbulu před novináři, aniž by jim umožnil položit mu otázky.
Moskva za „základní příčiny“ války, kterou z Putinova rozhodnutí vede proti Ukrajině čtvrtým rokem, nyní označuje například záměr Kyjeva vstoupit do NATO a prozápadní revoluci v roce 2014, která vedla ke svržení ukrajinského proruského režimu.
Putin se bojí, prohlásil Lipavský
Čtvrteční očekávaná přímá jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, kam ruská vojska na Putinův rozkaz vpadla v únoru 2022, se stala jedním z hlavních témat zasedání ministrů zahraničí NATO.
„Je otázkou, jestli to vůbec nazvat jednáním o míru. Putin se toho zjevně bojí. Poslal jednu z ideologických figur, už to samo o sobě je signálem, jak k tomu bude přistupovat, tedy ne moc pozitivně,“ řekl Lipavský o istanbulském jednání.
Například estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna vyslání ruské delegace na nízké úrovni přirovnal k políčku do tváře. „Je to spíše Putinova zbabělost,“ řekl Lipavský.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvMinistři zahraničí při příchodu na zasedání sdíleli názor, že ruský postup nesvědčí o tom, že by Moskva chtěla učinit krok vpřed. Hovořili také o tom, že je čas vůči Rusku vyvinout další tlak. „Evropští lídři jednoznačně řekli, že můžou přijít další sankce,“ uvedl k tomu Lipavský.
„Pokud pokročí, v pátek přijedu,“ uvedl Trump
O možnosti přicestovat do Istanbulu se v pondělí zmínil i Trump, který se snaží zprostředkovat příměří mezi Ruskem a Ukrajinou. Krátce po oznámení Kremlu o složení delegace ale agentura Reuters informovala, že Trump do Turecka nezamíří. Ve čtvrtek nicméně uvedl, že pokud jednání mezi zeměmi pokročí, mohl by v pátek do Turecka přijet.
Trump je podle šéfa diplomacie USA Rubia otevřen jakémukoli postupu, který by vedl k míru mezi Ruskem a Ukrajinou. Dodal, že USA chtějí vidět pokrok.
V Istanbulu se uskutečnila jednání krátce po začátku války na Ukrajině v únoru 2022. Zastavení konfliktu to však nepřineslo. Turecko později zprostředkovalo nepřímá jednání mezi Ukrajinou a Ruskem, která vedla k uzavření dohody o bezpečné přepravě zemědělských produktů přes Černé moře. Dohoda platila zhruba rok, od července 2022 do července 2023, kdy Rusko už neprojevilo vůli ji prodloužit.