23. srpna 2018 10:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lituji, že jsem vytvořil přehnaná očekávání o míru Donbasu, omluvil se Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinský prezident Petro Porošenko se ve čtvrtek svým spoluobčanům omluvil za nesplnění slibu z voleb před čtyřmi lety, že rychle ukončí boje s proruskými separatisty v Donbasu na východě země. Separatisty před porážkou podle hlavy státu tehdy zachránil zásah ruské armády, který zvrátil situaci. Konflikt si mezitím vyžádal více než 10 000 mrtvých.

„Lituji, že jsem vytvořil přehnaná očekávání. Upřímně se omlouvám, že jsem vzbudil naději, která se nesplnila. Mrzí mě, že jsem dal slib, který se nesplnil. Prosím za to o prominutí,“ řekl Porošenko během oslav státního svátku ve městě Dnipro (dříve Dněpropetrovsk) na východě Ukrajiny. Ujistil, že si z toho vzal poučení, že sliby se musí dávat opatrně a odpovědně a musí se k nim přistupovat čestně a otevřeně.

Porošenko v květnu 2014 slíbil, že operace v Donbasu „nepotrvá měsíce, ale hodiny“, připomněla ruská agentura TASS. 

Prezident podle listu Ukrajinska pravda připustil, že už není důležité, v jaké souvislosti tato slova vyřkl, ani že šlo o obrazné vyjádření, protože lidé pochopili jeho slova ve smyslu, že válku lze ukončit velice rychle.

Mír zajistí jednota národa a bojeschopné vojsko

Připustil, že od počátku měl připravovat celou zemi na „dlouhý a vyčerpávající boj za osvobození každého kousku ukrajinské země“. Mnozí si ale neuvědomovali „reálnou hloubku katastrofy“, v jaké se ještě před válkou ocitla ukrajinská armáda vinou devastace své bojeschopnosti a rozkrádání. Ukrajina ale přesto dokázala poměrně rychle zmobilizovat všechny své zdroje, aby během týdne osvobodila značnou část území a přiblížila válku k vítěznému konci. Separatisty podle Porošenka zachránil zásah ruské armády.

„Rusko v srpnu (2014) vpadlo na Ukrajinu již svými pravidelnými jednotkami. To zásadně změnilo vojenskou situaci. Zničilo to všechny naše kalkulace ohledně zdrojů, času a intenzivnosti operace,“ prohlásil Porošenko. Mír Ukrajině podle něj zajistí jednota národa a bojeschopné vojsko, které sílí každým dnem. „Společným úsilím toho dosáhneme,“ řekl ukrajinský prezident.

Ačkoliv velké boje v Donbasu díky mírovým dohodám již utichly, k přestřelkám na frontě dochází prakticky neustále a ukončení konfliktu se zdá být v nedohlednu. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to stále popírá.

Ruské agentury TASS a Interfax informovaly o Porošenkově omluvě za nesplněný slib, jeho slova o zásahu ruské armády ale nezmínily.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz