28. března 2018 6:04, aktualizováno  7:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Lituji, že nebylo více mrtvých.‘ Přítelkyně francouzského teroristy si vyslechla obvinění

Místo útoku stále střeží policejní jednotky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo útoku stále střeží policejní jednotky. | foto: AP

PAŘÍŽ/PRAHA Francouzský vyšetřující soudce ve středu obvinil partnerku útočníka, který v pátek na jihu Francie zabil čtyři lidi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na justiční zdroj. Žena byla od pátku v policejní vazbě a obvinění umožní úřadům držet ji za mřížemi i dále.

Osmnáctiletá partnerka Redouanea Lakdima, který byl zabit policií poté, co při útocích ve městech Carcassonne a Trèbes zavraždil čtyři lidi, si vyslechla obvinění z „teroristického zločinného spolčení s cílem připravit útok na lidi“. Soudce mladou ženu poslal do vazby než bude rozhodnuto, zda bude obžalována a zda začne soudní proces.

Žena byla ve vazbě od pátku. Osmnáctiletá Francouzka se prezentuje jako „sympatizantka Islámského státu“ a na sociálních sítích dokonce vyjádřila lítost, že při útoku nezemřelo více lidí. Mezi mrtvými je i četník Arnaud Beltrame, kterého muž smrtelně zranil poté, co se nechal vyměnit za jednu z rukojmích v supermarketu.

Několik hodin před útoky v městečku Trèbes na jihu Francie publikovala přítelkyně teroristy Radouana Lakdima na Facebook súru z Koránu, která vysvětluje, že všichni nevěřící jsou odsouzeni k peklu. 

Její přítel následně zabil člověka ve snaze mu ukrást automobil, postřelil policistu a držel jako rukojmí přes dvacet lidí, než se podařilo bezpečnostním jednotkám Lakdima zneškodnit. Při útocích zemřeli celkem čtyři lidé.

Osmnáctiletá dívka, jejíž totožnost není známá, konvertovala k islámu v roce 2016. Na sociální síti po útoku okamžitě napsala, že s plánem svého přítele neměla nic společného. Její snahu popřít jakýkoliv podíl na teroristickém útoku potvrdil deníku Le Figaro i pařížský prokurátor Francois Molins.

Na druhou stranu dívka při výsleších uvedla, že kdyby ji partner požádal, aby se na útocích podílela, neváhala by s pomocí. Podle policie dívka s Lakdimem nebyla v kontaktu od ledna, což potvrdily i telefonní záznamy.

Francouzští četníci dívku společně s Lakdimovým kamarádem zadrželi již v pátek odpoledne a následně převezli na generální ředitelství vnitřní bezpečnosti v Paříži. Zde je policie vyslechla, aby mohla zjistit zda se na teroristickém útoku nepodíleli.

Podle médií zemřely v supermarketu dvě osoby, řezník a jeden ze zákazníků....
Elitní protiteroristická jednotka GIGN v Trebes.

Podle deníku Le Figaro dívka během svého zadržení policejními jednotkami  křičela „Alláhu akbar“. Podle prokurátora Molinse se při výslechu potvrdilo, že útočníkova partnerka „vykazuje všechny znaky radikalizace.“

Na seznamu lidí radikalizovaných islámem dívka figuruje podle deníku Le Monde již od roku 2017. Její jméno se však na žebříčku nebezpečí pro stát vyskytuje na spodních příčkách. 

Televize RTL informovala, že dívka je při jednání s vyšetřovateli „velmi chladná, skoro až arogantní“. Během výslechu měla pronést, že „je velmi spokojená s tím, co se stalo,“ ale lituje, že nebylo více mrtvých.

mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!