„Záznamník letových údajů a zapisovač hlasových záznamů z pilotní kabiny letadla Boeing 737-476 byly nalezeny a vyjmuty z trosek kolem 11:30 (10:30 SEČ),“ uvedlo litevské ministerstvo spravedlnosti.
Letadlo společnosti Swift Air na cestě z Lipska do Vilniusu se zřítilo v pondělí brzy ráno v blízkosti cílového letiště. Podle předběžných údajů byl pilotem, který při nehodě zahynul, španělský státní příslušník. Kromě toho na palubě letadla byly tři osoby – Litevec, Němec a další Španěl, kteří utrpěli zranění. Podle litevské agentury Delfi je jeden z nich ve vážném zdravotním stavu.
Vyšetřování do nálezů černých skříněk podle litevských úřadů nenaznačovalo, že by se jednalo o terorismus nebo sabotáž, psala agentura Reuters. „Naše prvotní informace nenaznačují, že bychom museli vyšetřovat závažnější akce,“ uvedl v prohlášení prokurátor Arturas Urbelis a zároveň dodal, že vyšetřování není u konce.
Letiště ve Vilniusu kvůli vyšetřování na krátkou dobu zastavilo letový provoz, informovala agentura DPA krátce před polednem. Zástupce letiště agentuře potvrdil, že dráha byla uzavřena od 10:00 do 11:00 místního času (9:00-10:00 SEČ).
Podezření ze sabotáže
Litevský prezident Gitanasa Nauséda vyzval lidi a média, aby se zdrželi přílišných spekulací o příčině havárie. Podezření na možný sabotážní čin by se podle něj nemělo přeceňovat, ale ani zlehčovat. Zároveň takovou verzi nelze vyloučit, řekl Nauseda ráno v litevském rozhlase (LRT).
„Skutečnost, že si nyní musíme společně s našimi litevskými a španělskými partnery vážně položit otázku, zda se jednalo o nehodu, nebo po minulém týdnu o další hybridní incident, ukazuje, v jak nestálé době nyní žijeme, a to i v centru Evropy,“ uvedla Baerbocková. „Německé orgány velmi úzce spolupracují s litevskými orgány, aby přišly celé věci na kloub,“ dodala.
Podle mluvčího národního centra pro zvládání krizí nic nenasvědčuje tomu, že by v letounu nastala exploze. Důvodem spekulací je letošní sdělení německých tajných služeb, které před časem uvedly, že za červencovým požárem balíku v logistickém centru DHL v Lipsku zřejmě stálo Rusko. Jen shodou okolností tehdy balíček začal hořet ještě na zemi, a ne v letadle.
Šéf litevské policie Arunas Paulauskas však za nejpravděpodobnější příčinu nehody v pondělí označil technickou závadu nebo lidskou chybu. Německé úřady jsou v kontaktu s těmi litevskými a podílejí se na vyšetřování.
Litva, která sousedí s ruskou Kaliningradskou oblastí, je neochvějným spojencem Ukrajiny, která se od února 2022 brání ruské agresi.