29. října 2016 12:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Litva radí v příručce, co dělat v případě ruské invaze

T-14 Armata je nejnovější ruský tank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy T-14 Armata je nejnovější ruský tank. | foto: Reuters

VILNIUS Litevské úřady aktualizovaly příručku civilní obrany, v níž radí obyvatelům co dělat v případě ruské invaze. Publikace obsahuje mimo jiné oddíl věnovaný způsobům přežití a varuje, že Rusko by neváhalo použít vojenskou sílů vůči svým sousedům, informuje zpravodajský server BBC.

Manuál pro případ války, rozepsaný na 75 stranách, byl vydán v desítkách tisíc výtisků. Vláda rovněž informovala o zřízení zvláštní telefonní linky, na které mohou litevští občané udat kohokoli, mají-li podezření, že provádí špionáž.

Vztahy Ruska s bývalými pobaltskými sovětskými republikami Litvou, Lotyšskem a Estonskem se výrazně zhoršily od roku 2014. Stalo se tak poté, co Rusko anektovalo Krym a podpořilo, skrytě i vojensky, proruské separatisty na východě Ukrajiny.

Jde již o třetí brožuru, kterou litevské ministerstvo obrany dosud vydalo. Ta nejnovější má ale podle BBC mnohem vážnější charakter než obě předchozí. Zahrnuje například pokyny, jak si všímat ruských tanků, munice i min, stejně jako rady pro přežití ve volné přírodě.

„Je velmi důležité, aby civilní obyvatelstvo bylo bdělé a aby bylo odhodláno k odporu. Pokud jsou tyto prvky silné, agresor má potíže s přípravou prostředí pro vojenskou intervenci,“ uvádí se například v příručce.

Litva, stejně jako Lotyšsko a Estonsko, vstoupila v roce 2004 do NATO. Aliance plánuje, že do těchto zemí pošle více vojáků, aby zmírnila obavy těchto zemí z ruské invaze.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!