23. června 2018 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vdova po poloniem otráveném Litviněnkovi hrozí žalobou na kremelské TV. Tvrdily, že jejího manžela zabil přítel

Alexander Litviněnko několik dní před smrtí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexander Litviněnko několik dní před smrtí. | foto: Wikimedia

NEW YORK / PRAHA Ruská síť televizních stanic RT a státní televize První kanál odvysílaly v dubnu rozhovor, ve kterém otec Litviněnka tvrdí, že jeho syna zabil Alex Godfarb, tedy synův blízký přítel. Vdova po Alexandru Litviněnkovi kanálům hrozí žalobou kvůli tomuto „hanlivému“ tvrzení.

Marina Litviněnková a Alex Godfarb požádali tento týden televizi RT a První kanál o odvolání tvrzení a omluvu. Televize podle nich odvysílaly v březnu a v dubnu řadu „lehkomyslných a pomlouvačných“ tvrzení o Litviněnkovi v reakci na březnovou otravu bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. „Kampaň Kremlu byla politicky motivovaná,“ uvedla Litviněnková pro The Guardian.

Britská vláda z otravy, která se odehrála v anglickém Salisbury, obvinila Ruskou federaci. Kreml reagoval mediální kampaní ve které se snažil přesvědčit Rusy, že tvrzení je pomluva.

V této kampani vystoupil mimo jiné i Litviněnkův otec, Walter. Ačkoliv těsně po synově smrti Walter Litviněnko obvinil z vraždy prezidenta Vladimíra Putina, v roce 2012 po několika letech strávených v exilu v Itálii otočil a prosil prezidenta o odpuštění. Walter Litviněnko letos pro televizi RT uvedl, že prezident je slušný člověk a nebyl by schopen tak zlých věcí.

V dubnu televizní síť RT odvysílala půlhodinový rozhovor právě s otcem Litviněnka, ve kterém tvrdil, že Litviněnkův blízký přítel Godfarb byl agentem CIA. Walter Litviněnko navíc přišel s tvrzením, že Godfarb zabil Litviněnka v nemocnici, které podložil údajným doznáním Godfarbovy ženy. Podle Waltera Litviněnka měl Godfarb poté zavraždit svoji ženu, Světlanu, aby zločin zamaskoval, napsal The Guardian. Ta zemřela čtyři roky po Litviněnkově vraždě na rakovinu.

„Tvrzení jsou politicky motivovaná“

Tvrzení Litviněnkova otce je v rozporu se závěrem soudního vyšetřování. V roce 2016 byli za vrahy Alexandra Litviněnka označeni dva bývalí agenti KGB, Andrej Lugovoj a Dimitrij Kovtun. Ti byli dle závěrů vyšetřování posláni ruskou špionážní agenturou FSB pravděpodobně se souhlasem tehdejšího šéfa agentury i ruského prezidenta.

Godfarb pro Guardian uvedl, že původně považoval tvrzení RT za neosobní a bral ho jen jako další součást propagandy. „Poté, co se ke mně každý začal choval jako k vrahovi a já si představil, že pořad sledovaly miliony lidí, uvědomil jsem si, že to na mně ulpívá,“ sdělil Godfarb Guardianu.

Marina Litviněnková, vdova po zavražděném špionovi Alexandru Litviněnkovi, v...

Marina Litviněnková, vdova po zavražděném špionovi Alexandru Litviněnkovi, v londýnské kanceláři.

Alexandr Litviněnko

  • 4. prosince 1962 - 23. listopadu 2006
  • Bývalý agent KGB a FSB
  • Kritizoval prezidenta Putina zejména kvůli politice v Čečensku
  • Prezidenta vinil také z vraždy novinářky Anny Politkovské
  • Čtyři měsíce před svou smrtí označil Putina za pedofila.
  • V roce 2000 emigroval do Velké Británie, kde později dostal občanství
  • V listopadu 2006 byl otráven čajem s radioaktivním poloniem, na následky otravy později zemřel
  • Veřejné vyšetřování v roce 2016 označilo za vrahy bývalé agenty KGB Andreje Lugovoje a Dimitrije Kovtuna

Godfarb a Marina Litviněnková tento týden napsali hlavní editorce RT a šéfovi Prvnímu kanálu. „Mimo jiné je jasné, že jste ignorovali závěry vyšetřování, které jmenovaly pravé vrahy pana Litviněnka. Propojení tvrzení s nedávnou otravou Sergeje a Julie Skripalových naznačuje, že tvrzení nejsou ničím víc než politicky motivovaným úsilím odvrátit vinu od pravých pachatelů obou otrav. Požadujeme okamžité stažení pořadu a omluvu se stejným dosahem a význačností jako vysílání samo,“ uvádí dopis, který The Guardian zveřejnil.

RT čelí 11 vyšetřováním kvůli porušení nestrannosti

Podle Litviněnkové přitom První kanál rozhovor odvysílal čtyřikrát, mimo jiné i během ruské populární show Člověk a zákon, která je uváděna v hlavním vysílacím čase. Během jednoho vysílání dokonce Walter Litviněnko seděl vedle Andreje Lugovoje, tedy vraha svého syna, který je v současné době poslancem v ruském parlamentu.

První kanál ani televize RT zatím na dopis neodpověděli. RT čelí v současné době jedenácti vyšetřováním ze strany britského vysílacího dohlížitele, tedy společnosti Ofcom, mimo jiné i kvůli pořadům odvysílaným ve spojitosti s otravou Skripalových. Společnost Ofcom pro The Guardian uvedla, že prohřešky se týkají zejména možného porušení nestrannosti.

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz