Byl pod vlivem drog. Záběry z Liverpoolu ukázaly, jak řidič vjel do davu

Autor:
  17:10aktualizováno  17:45
Britská média zveřejnila záběry pondělního incidentu v Liverpoolu, kdy do davu lidí slavících fotbalový titul vjelo auto. Policie řidiče identifikovala jako 53letého Brita a zadržela ho. Byl pod vlivem drog, terorismus vyloučila. Zadržený zůstává ve vazbě. Podle nových informací bylo zraněno na pět desítek lidí, 27 z nich muselo do nemocnice. Mezi zraněnými jsou i čtyři děti.

Podle úterních informací liverpoolské policie zůstává 11 lidí v nemocniční péči ve stabilizovaném stavu. „Všichni jsou ve stabilizovaném stavu a zdá se, že se zotavují dobře,“ řekla médiím Jenny Simsová z vedení liverpoolské policie.

Zadrženého řidiče ponechává britská policie ve vazbě kvůli podezření z pokusu o vraždu a jízdy pod vlivem drog.

Na záběrech je vidět černé auto, jak si klestí cestu davem slavících lidí. Fanoušci klubu, který po pěti letech získal opět mistrovský titul v Premier League, uskakují. Jiní takové štěstí nemají a po střetu s autem padají.

Řidič po chvíli zastavuje. Oslavy se rázem mění v chaos a křik. Lidé se snaží pomoci zraněným, přibíhají policisté v reflexních vestách.

„Lidé se vrhli na řidiče a snažili se auto rozbít, policie měla co dělat, aby je odstrčila,“ řekla očitá svědkyně webu stanice Sky News. „Hrozná scéna, nikdo to nečekal,“ přidal se další.

Incident se stal krátce po 18. hodině místního času, kdy v Liverpoolu slavily desetitisíce lidí liverpoolský titul. Oslavy toho předchozího v roce 2020 totiž zhatily koronavirové restrikce.

Účastníci fanouškovského průvodu v centru Liverpoolu chtěli ocenit své hráče a naživo si prohlédnout trofej pro mistry anglické ligy. Průvod měřil 16 kilometrů a z obou stran měl být střežen policií.

Liverpoolská legenda Kenny Dalglish prohlásil, že byl incidentem „šokován, zděšen a hluboce zarmoucen“. Hymna klubu „You’ll Never Walk Alone“ podle něj nikdy nepůsobila výstižněji.

Starosta města Steve Rotheram dříve uvedl, že v nemocnici jsou stále čtyři lidé, kteří jsou na tom „velmi, velmi špatně“. „Samozřejmě doufáme, že se z toho dostanou,“ uvedl.

„Mohu sdělit, že incident považujeme za izolovaný a v souvislosti s ním nepátráme po nikom dalším,“ uvedla policie na tiskové konferenci. Dodala, že řidiče zadržela krátce po události. Premiér Keir Starmer i král Karel III. uvedli, že jsou událostí šokováni a vyjádřili účast všem zasaženým lidem.

Samotný fotbalový klub se k situaci vyjádřil krátkým příspěvkem na sociálních sítích.

„Jsme v přímém kontaktu s policií kvůli incidentu, který se odehrál dnes večer na Water Street během oslav zisku trofeje. Jsme v myšlenkách a modlitbách s těmi, kteří byli touto závažnou událostí zasaženi. I nadále poskytneme plnou podporu záchranným složkám a místním autoritám, které situaci řeší,“ stojí na profilu Liverpool FC.

Solidaritu vyjadřují i soupeři. „Naše myšlenky jsou s LFC,“ uvedl například Manchester United na síti X.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.