Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Česko ´zakročí´ proti pirátům v Africe

Svět

  19:36
BRUSEL - Kdo by si to byl myslel, ale i Česko s nulovým počtem mariňáků a stejným množstvím lodí se zapojí do námořní operace Atalanta až v dalekém Somálsku. Důvod je jediný: blížící se předsednictví Evropské unie. Státy EU se před časem shodly, že do vod u somálských břehů vyšlou posily na ochranu před přibývajícími útoky pirátů.

Americké námořnictvo zveřejnilo fotografie zachycující somálské piráty při útoku na loď. foto: AFP

A koordinace akce, právě tak jako všechno ostatní, spadne od ledna na Čechy, neboť se v té době chopí unijního kormidla.

„Je to tak, budeme se na operaci podílet,“ řekl včera LN hlavní český „antipirát“ na ambasádě při unii, brigádní generál Petr Pavel. Jedním dechem však chladil příval vzrušení. „Nelze si to ale představit ve stylu Pirátů z Karibiku. Náš hlavní úkol bude monitorovat a koordinovat akci od stolu tady v Bruselu,“ dodal.

Atalanta je ve vrcholné fázi příprav. Vypuknout má 2. prosince, kdy by do Adenského zálivu měly zamířit první ze zhruba deseti lodí, které se unie rozhodla vyslat. Francouzi coby současní předsedové unie nyní dolaďují právní stránku – například to, komu se budou předávat zadržení piráti – a snaží se získat souhlas všech okolních států s přítomností unijních lodí v jejich vodách.

„Nebudeme mít přímo na moři svého člověka ani nikoho na operačním velitelství v Británii. Budeme hlavně koordinovat spolupráci s námořnictvem NATO a s ruskými loděmi už v oblasti. A pak případně usnadňovat dosažení kompromisu mezi státy EU, pokud by se musel rozsah operace v jejím průběhu nějak zásadně pozměnit,“ popisuje generál Pavel. Hlavní protipirátskou „trojčlenkou“ Česka budou ambasáda při unii, vojenský zástupce u NATO a příslušné úřady v Praze.


Další podrobnosti
si přečtěte v pátečním vydání deníku