22. srpna 2018 21:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Loď na Sicílii se 177 migranty mohou opustit jen děti, řekl italský ministr vnitra

Loď Diciotti čeká u italských břehů se 177 migranty na palubě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď Diciotti čeká u italských břehů se 177 migranty na palubě. | foto: Reuters

Řím Děti mohou loď Diciotti se 177 migranty na palubě opustit, ale nikdo další, uvedl ve středu na Facebooku italský ministr vnitra Matteo Salvini. Právě on podmínil vylodění migrantů v sicilském přístavu Katánie slibem unijních zemí, že si běžence rozdělí.

S žádostí, aby se mohlo vylodit alespoň 29 nezletilých bez doprovodu, se ve středu na několik italských úřadů obrátil místní prokurátor. Ten také vyšetřuje údajné nezákonné zadržení 177 osob. Kauza vyvolala další roztržku ministra Salviniho se spisovatelem Robertem Savianem. Italská vláda podle Saviana drží migranty jako rukojmí.

„Na palubě této lodi je 29 dětí? Ať se vylodí. Udělal jsem krok vpřed, zatímco zbabělá Evropa mlčí a v Bruselu se spí,“ řekl Salvini na videu zveřejněném na svém facebookovém profilu.

Na loď Diciotti se ve středuvydal prokurátor Luigi Patronaggio. Jeho vyšetřování může podle agentury ANSA vést k obvinění z nezákonného zadržení 177 osob a zatím je vedeno proti neznámému pachateli. Jestliže v jeho středu stane Salvini, bude se záležitostí zabývat speciální ministerský soud. Prokurátor několik státních úřadů včetně resortu vnitra písemně vyzval, aby z lodi nechaly vystoupit přinejmenším nezletilé bez doprovodu.

„Nejsem neznámý. Jsem tady. Jsem Matteo Salvini. Senátor a ministr vnitra s jasně vymezeným mandátem chránit hranice a starat se o bezpečnost této země. Chcete mě vyšetřovat? Vyšetřujte. Chcete mě soudně stíhat? Stíhejte. Já to unesu. (...) Pokud jde o mě - když Evropa neplní svou pozornost, ty lodě, co připlouvají, se mohou rovnou otočit zpět,“ reagoval na vyšetřování Salvini na Facebooku.

„Itálie nás kontaktovala v neděli a od té doby se ve spojení s členskými státy snažíme najít rychlé řešení,“ řekla ve středu mluvčí Evropské komise (EK) Tove Ernstová. „Stále jsem s nimi ve spojení. Pokračujeme v práci, aby se lidé mohli vylodit co nejdříve. To je pro EK ten nejdůležitější humanitární imperativ,“ dodala.

Italská média v úterý napsala, že na výzvu Itálie vlažně reagovaly jen Francie a Španělsko. Agentura DPA ve středu informovala, že Berlín váhá, zda migranty přijmout.

Předseda Poslanecké sněmovny Roberto Fico z vládního Hnutí pěti hvězd ve středu řekl, že migrantům by mělo být umožněno z lodi vystoupit a o jejich rozdělení mezi unijní státy se může jednat potom. Opoziční Demokratická strana se podobně vyslovila pro vylodění všech běženců, napsal list La Repubblica. Libye ve středu odmítla migranty zachycené na moři přijímat ve svých přístavech, jak v předchozích dnech navrhoval Salvini.

V sérii příspěvků na sociálních sítích napsal Saviano mimo jiné , že „stát drží jako rukojmí 177 lidských bytostí“. Salvini podle něj jedná protiústavně, za což mu hrozí vězení, a spisovatel jej znovu označil za „ministra podsvětí“.

„Léto končí a Saviano zase začíná blbnout. Chybělo vám to? Mně ne,“ reagoval ministr vnitra stroze na kritiku.

Dvojice se nepustila do křížku poprvé. Spisovatel šéfa protiimigrační Ligy soustavně kritizuje kvůli jeho migrační politice, postupu vůči Romům, či 56 milionům eur (přibližně 1,46 miliard Kč), které zpronevěřilo předchozí vedení strany a Liga by je z rozhodnutí soudu měla vrátit. Salvini na Saviana kvůli některým příspěvkům na Facebooku, například kvůli označení „ministr podsvětí“, podal žalobu.

Spisovatel je pod nepřetržitou policejní ochranou od roku 2006, kdy vyšla jeho kniha Gomora, která pojednává o neapolské mafii Camorra.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz