130 let

Loď odmítly přijmout nejbližší evropské země Itálie a Malta. Třetina z migrantů na lodi je ze Somálska, ostatní jsou z dalších afrických zemí, uvedla španělská média. | foto: Reuters

Odmítla ji Malta i Itálie. Loď neziskové organizace s 64 migranty marně hledá přístav

Svět
  •   18:01
Řím/Valletta - Loď německé neziskové organizace Sea-Eye, která vzala ve středu na palubu 64 migrantů, se nyní nachází u italského ostrova Lampedusa. Jak Itálie, tak Malta jí oficiálně odmítly poskytnout přístav. Na lodi není dostatek místa, lidé musí spát na palubě a blíží se bouře, informovala mluvčí nevládní organizace Carlotta Weiblová. Bezpečný přístav lodi Alan Kurdi nabídl starosta sicilské metropole Palermo. Italský ministr vnitra jí vzkázal, ať pluje do Hamburku.

Španělé za první dva dny roku zachránili 401 migrantů, loňský trend trvá

„Nemáme tušení, kde budeme moci (běžence) vylodit,“ řekla agentuře AP Weiblová. „Malta nám sdělila, že nemůžeme ani do jejích (teritoriálních) vod a od Itálie se povolení patrně také nedočkáme,“ dodala. Obdobné situace dosud zpravidla vedly k táhlým jednáním unijních zemí o přerozdělení migrantů, kteří obvykle dlouho zůstávají na moři. Mnoho z nich podle agentury AP i pak dále zůstává v migračních centrech na Maltě a v Itálii.

„Loď pod německou vlajkou, německá nezisková organizace, německé rejdařství a kapitán z Hamburku,“ konstatoval italský ministr vnitra Matteo Salvini. „Zasáhla v libyjských vodách a žádá bezpečný přístav. Dobrá, ať si pluje do Hamburku,“ dodal.

Organizace Sea-Eye tvrdí, že posádka se pro záchrannou akci rozhodla poté, co se nedokázala spojit s libyjskou pobřežní stráží. Loď v libyjských vodách pročesávala okolí posledních souřadnic jiného plavidla s 50 uprchlíky, kteří o pomoc požádali na tísňové lince v pondělí večer. „Je jen malá šance, že jsou naživu,“ konstatovala Weiblová.

Plavba do Hamburku nepřipadá podle Weiblové v úvahu. „Znamená to cestu na tři až čtyři týdny. Nemáme jídlo ani vodu,“ řekla.

Migranti (ilustrační snímek).
SOS Méditerranée vyzývá evropské státy, aby se ujaly své odpovědnosti.

Plavidlo je pojmenované podle tříletého syrského chlapce, který utonul ve Středozemním moři v roce 2015. Snímek hochova těla na turecké pláži se stal symbolem zoufalství běženců směřujících do Evropy a vyvolal vlnu solidarity.

Nálada v Evropě se od té doby ale vůči těm, co se vydávají na nebezpečnou cestu, obrátila, napsala agentura AP. Weiblová uvedla, že Alan Kurdi je jedinou humanitární lodí, která nyní ve Středozemním moři operuje.

Minulý týden unijní státy sice o půl roku prodloužily činnost protipašerácké unijní operace Sophia, ale zároveň dočasně zastavily práci všech plavidel, která v ní působí.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás