Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Černém moři hoří další ruská loď, střely ji zasáhly u Hadího ostrova, hlásí Ukrajina

Ruská doprovodná loď Vsevolod Bobrov na archivním snímku foto: Severnaya Verf

Ruská doprovodná loď Vsevolod Bobrov byla podle prohlášení ukrajinské strany ve čtvrtek zničena u Hadího ostrova. Nyní je podle dostupných informací v plamenech a ruské jednotky se ji snaží odtáhnout k přístavu Sevastopol. Informace však nelze nezávisle ověřit.
  6:45

O zničení ruské lodi pojmenované podle slavného sovětského hokejisty nejdříve informoval mluvčí oblastní vojenské správy v Oděse Serhij Bračuk. Podle stanice CNN uvedl, že na lodi vypukl požár poté, co byl zasažena ukrajinskými střelami u Hadího ostrova.

„Následkem činů našeho námořnictva vypukl požár na doprovodné lodi Vsevolod Bobrov, jedné z nejnovějších lodí v ruské flotily. Podle všeho teď kulhá k Sevastopolu,“ napsal Bračuk na síti Telegram.

Uznal však, že přesné informace o události zatím nejsou, zasažení plavidla ale potvrdil. Zničení lodi na svém Twitteru potvrdil také ukrajinský ministr vnitra Anton Geraščenko, který se odkázal na vlastní zdroje. Nezávisle se však tuto informaci zatím ověřit nepodařilo. Rusko se k události zatím nevyjádřilo.

Podle šéfa Institutu pro černomořská strategická studia Andrije Klymenka bylo plavidlo zasaženo v noci na čtvrtek 12. května, uvedl ukrajinský server Ukrinform. Loď dlouhá 95 netrů je jedním z nejnovějších přírustků v ruské Černomořské flotile. Podle Ukrinformu byla spuštěna na vodu teprve v roce 2016.

Vselovod Bobrov byl do služby nasazen loni v srpnu, do stejné lodní třídy ruského námořnictva patří jen jedno další plavidlo. Agentura Unian uvedla, že k Hadímu ostrovu, o který se nedávno opět rozhořely boje, loď vezla posily včetně systémů protivzdušné obrany.

V minulých týdnech ukrajinské ozbrojené síly právě v této oblasti zničily už několik ruských lodí. Největší z potopených plavidel byl křižník Moskva, který Ukrajinci zasáhli a zničili již v polovině dubna.

14. dubna 2022

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat