18. srpna 2011 10:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Londýn 'inspiroval' vandaly v Berlíně, zapalují auta

Požár automobilu (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár automobilu (ilustrační). | foto: Reuters

BERLÍN V Berlíně se množí noční žhářské útoky na automobily. Policie je zpočátku přičítala levicovým extremistům. Za posledními požáry ale vidí spíše dílo vandalů, jací v minulých dnech řádili v Londýně. Od začátku týdne podpálili necelých padesát vozů.

V noci na dnešek vzplanulo v různých částech německé metropole devět vozů, které tak rozšířily statistiku podpálených aut od začátku týdne na téměř 50. Letos už jich v Berlíně popelem lehlo okolo 140, tedy skoro třikrát více než za celý loňský rok.

Policie původně útoky připisovala levicovým radikálům, neboť si jejich pachatelé vybírali za cíl luxusní vozy movitých lidí. Nyní však už hoří i rodinná auta, často i více než deset let stará, z čehož vyšetřovatelé usuzují spíše na vandaly, kterým nejde o žádné politické poselství, ale jen o ničení. Experti nevylučují inspiraci nedávnými událostmi v Londýně, a někteří mluví dokonce o "předstupni terorismu".


"Oběťmi nejsou žádní kapitalisté ani nijak přehnaně bohatí lidé, ale normální občané a může to potkat každého," komentoval v televizi n-tv poslední sérii požárů šéf policejních odborů Rainer Wendt a žádal exemplární tresty pro jejich pachatele, které by odradily další následovníky. Do noční ostrahy města by podle odborů měla být vyslána i spolková policie.

POULIČNÍ BOUŘE V LONDÝNĚ

Po více strážnících v ulicích volají i zoufalí majitelé podpálených aut a vystrašení Berlíňané, kteří čekají, zda stejný osud nepotká i jejich "plechové miláčky". Berlínská policie sice posílila noční hlídky a nasadila i vrtulník s termokamerou, současně ale přiznává, že všech 1,2 milionu aut stojících na 4000 kilometrech ulic hlavního města naráz uhlídat nedokáže.

Policie proto vyzývá obyvatele k ostražitosti a za informace vedoucí k dopadení pachatelů žhářských útoků slíbila finanční odměnu 5 tisíc eur (122 tisíc Kč).122 tisíc Kč. Auta však hoří dál.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz