22. března 2018 14:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británie měla zásoby novičoku, říká ruský velvyslanec ke kauze Skripal

Pověšené květiny v parku, kde byl otráven bývalý ruský zpravodajský důstojník... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pověšené květiny v parku, kde byl otráven bývalý ruský zpravodajský důstojník... | foto: Reuters

LONDÝN Británie nepředložila jediný důkaz, který by Rusko spojoval s otravou bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Ve čtvrtek to prohlásil ruský velvyslanec v Británii Aleksandr Jakovenko, který podle agentury Reuters naznačil, že již před útokem na Skripala měla Británie zásobu nervové látky novičok.

Londýn tvrdí, že tuto substanci útočník použil a že tato látka vznikla v sovětských a později v ruských laboratořích.

„Na britské slovo se není možné spolehnout,“ řekl Jakovenko s tím, že Británie v minulosti opakovaně porušovala mezinárodní právo. Jako případ uvedl, že Londýn podpořil převrat na Ukrajině. V roce 2014 po masových demonstracích na Ukrajině padl režim proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Jakovenko: Rusko nedostalo informace o vyšetřování

Uvedl také, že Rusko doposud nedostalo žádné informace o vyšetřování chemického útoku. Kritizoval také fakt, že britské úřady ambasádě brání v konzulárním přístupu k ruské občance Juliji Skripalové. Ta je spolu s otcem ve vážném stavu v nemocnici.

Britská premiérka Theresa Mayová v parlamentu po útoku prohlásila, že za otravou Skripala stojí Rusko, které buď čin provedlo, nebo umožnilo, aby se nervová látka dostala do rukou třetích osob. Moskva obvinění odmítá a tvrdí, že žádný program na vývoj substance označované jako novičok nikdy neměla. Ruské ministerstvo zahraničí navíc opakovaně zařadilo Českou republiku spolu s Británií či Švédskem mezi země, které na vývoji armádního jedu novičok pracovaly.

Pozadí útoku je podle Jakovenka natolik komplikované, že k vyřešení incidentu si žádá moudrost detektiva Herculea Poirota, což je slavná postava románů britské spisovatelky Agathy Christie.

Británie prý skrývá podrobnosti o smrti Gluškova

Velvyslanec také kritizoval Británii za to, že se pokouší skrývat podrobnosti o smrti prominentních Rusů včetně nedávného úmrtí Nikolaje Gluškova, bývalého přítele již před léty zemřelého miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského. Policie Gluškovovu smrt vyšetřuje jako vraždu.

Jakovenko se dále ohradil proti komentáři britského ministra zahraničí Borise Johnsona. Ten v parlamentu řekl, že načasování útoku na Skripala souvisí s volbami a že ruský prezident Vladimir Putin využije letošního světového šampionátu ve fotbale k vylepšení obrazu své země podobně jako nacistický vůdce Adolf Hitler berlínské olympiády v roce 1936. Moskva takové přirovnání označila ve středu za nepřijatelné, velvyslanec pak ve čtvrtek za nozodpovědné.

Dřívější Putinovo prohlášení připomenuté Londýnem, že zrádci jsou legitimním terčem, označil velvyslanec za vytržené z kontextu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!