Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Londýn pohřbil Thatcherovou, obřad doprovázely i protesty

USA

  9:58aktualizováno  11:22
LONDÝN - Na svou poslední cestu se v centru Londýna vydala bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. Rakev s jejími ostatky opustila kapli v budově parlamentu a vydala se na cestu do katedrály svatého Pavla, kde smuteční ceremoniál vyvrcholil posledním rozloučením.

Rakev s pozůstatky bývalé předsedkyně britské vlády Margaret Thatcherové foto: Reuters

Žádná hlava USA

Pohřbu bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové se zúčastnilo přes 2000 osobností ze 170 zemí. Při pietním aktu se například sešlo 11 současných premiérů, očekávala se i řada celebrit. Pozváni byli mimo jiné bývalí američtí prezidenti a také ten současný, Barack Obama, nikdo z nich ale nepřijel. Ze zdravotních důvodů pozvání odmítli také někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov a vdova po bývalém americkém prezidentovi Ronaldu Reaganovi Nancy.

Thatcherová, která konzervativcům třikrát vyhrála volby a byla premiérkou jedenáct let do roku 1990, zemřela minulý týden ve věku 87 let. Bezpečnost byla posílena zejména po pondělním atentátu na maratonu v americkém Bostonu.

Thatcherová neměla státní pohřeb, ale reprezentativní obřad s vojenskými poctami, který se od státního pohřbu z pohledu diváka prakticky neliší. Během ceremonie umlkl slavný zvon Big Ben na věži parlamentní budovy. Není přesně známo, kolik bude pohřeb stát, ale v britských listech se objevil odhad kolem deseti milionů liber (asi 300 milionů korun).

Pohřeb Margaret Thatcherové. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Přijede Nečas i Klaus
Na pohřeb nedorazil žádný z žijících amerických prezidentů. Přijelo několik republikánských politiků, například někdejší ministři zahraničí James Baker, George Schultz a Henry Kissinger. Z Česka přijel premiér Petr Nečas a exprezident Václav Klaus.

Pohřeb Margaret Thatcherové. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Thatcherová dodnes Británii rozděluje. Zatímco část národa ji obdivuje, protože oživila zablokovanou politiku a ekonomiku země, část jí nesnáší kvůli jejím reformám, které poškodily část Británie, a kvůli jejímu agresivnímu osobnímu stylu. Během pohřbu se objevily i protesty. Scotland Yard varoval případné demonstranty, aby nenarušovali ceremonii, ale dal najevo, že bude tolerovat tichý protest. Tak se i stalo, protestující vyjádřili nesouhlas s Thatcherovou tím, že se otočili zády.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat