Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Londýn pohřbil Thatcherovou, obřad doprovázely i protesty

USA

  9:58aktualizováno  11:22
LONDÝN - Na svou poslední cestu se v centru Londýna vydala bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. Rakev s jejími ostatky opustila kapli v budově parlamentu a vydala se na cestu do katedrály svatého Pavla, kde smuteční ceremoniál vyvrcholil posledním rozloučením.

Rakev s pozůstatky bývalé předsedkyně britské vlády Margaret Thatcherové foto: Reuters

Žádná hlava USA

Pohřbu bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové se zúčastnilo přes 2000 osobností ze 170 zemí. Při pietním aktu se například sešlo 11 současných premiérů, očekávala se i řada celebrit. Pozváni byli mimo jiné bývalí američtí prezidenti a také ten současný, Barack Obama, nikdo z nich ale nepřijel. Ze zdravotních důvodů pozvání odmítli také někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov a vdova po bývalém americkém prezidentovi Ronaldu Reaganovi Nancy.

Thatcherová, která konzervativcům třikrát vyhrála volby a byla premiérkou jedenáct let do roku 1990, zemřela minulý týden ve věku 87 let. Bezpečnost byla posílena zejména po pondělním atentátu na maratonu v americkém Bostonu.

Thatcherová neměla státní pohřeb, ale reprezentativní obřad s vojenskými poctami, který se od státního pohřbu z pohledu diváka prakticky neliší. Během ceremonie umlkl slavný zvon Big Ben na věži parlamentní budovy. Není přesně známo, kolik bude pohřeb stát, ale v britských listech se objevil odhad kolem deseti milionů liber (asi 300 milionů korun).

Pohřeb Margaret Thatcherové. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Přijede Nečas i Klaus
Na pohřeb nedorazil žádný z žijících amerických prezidentů. Přijelo několik republikánských politiků, například někdejší ministři zahraničí James Baker, George Schultz a Henry Kissinger. Z Česka přijel premiér Petr Nečas a exprezident Václav Klaus.

Pohřeb Margaret Thatcherové. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Thatcherová dodnes Británii rozděluje. Zatímco část národa ji obdivuje, protože oživila zablokovanou politiku a ekonomiku země, část jí nesnáší kvůli jejím reformám, které poškodily část Británie, a kvůli jejímu agresivnímu osobnímu stylu. Během pohřbu se objevily i protesty. Scotland Yard varoval případné demonstranty, aby nenarušovali ceremonii, ale dal najevo, že bude tolerovat tichý protest. Tak se i stalo, protestující vyjádřili nesouhlas s Thatcherovou tím, že se otočili zády.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat