Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Londýn válčí se smaženým. Po dani ze sladkých nápojů zakáže akce 1+1 zdarma

Svět

  15:00
LONDÝN/PRAHA - Akcím „2 za cenu 1“ u rychlého občerstvení má být v Británii odzvoněno. Nabádají prý hlavně děti a mladistvé k nadměrné konzumaci nezdravého jídla, což u nich způsobuje nadváhu. Britské děti prý vypijí za rok až plnou vanu limonád.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Britská vláda to myslí vážně s bojem proti nadváze a obezitě, kterou trpí řada obyvatel Spojeného království.

Krátce poté, co začala v dubnu platit takzvaná „cukrová daň“ postihující slazené nápoje, plánuje další opatření. Kabinet například navrhuje, aby televizní reklamu na nezdravé jídlo nebylo možné vysílat před devátou hodinou večer britského času.

Může počítat se vzácnou podporou parlamentní opozice, stejně jako známých osobností z veřejného života v čele s populárním televizním kuchařem Jamiem Oliverem.

Ten inicioval dopis vládě, podepsaný lídry britských opozičních stran, v němž se konstatuje, že pokud by nyní nebyly přijaty konkrétní kroky, hrozilo by, že v Británii vyroste generace dětí, které zemřou dřív než jejich rodiče. V dopise se vyzývá k přijetí třinácti konkrétních opatření, včetně zavedení věkového limitu na prodej energetických nápojů.

Londýn válčí se smaženým.

Obezita je ve Spojeném království velkým společenským problémem. Odhaduje se, že s nadváhou bojuje každý čtvrtý dospělý. Ještě kritičtější je situace u dětí.

Ze statistik vyplývá, že loni začínalo školní docházku deset procent obézních dětí, což je sice o něco méně než v minulých letech, zároveň ale narostl počet obézních dětí opouštějících školu, a to na dvacet procent.

Klíčovou roli hraje sociální původ dětí. Jak uvedl list The Sun, jsou chudé děti dvakrát náchylnější k nadváze. Nejkritičtější je situace v Londýně.

Dle údajů Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) zaznamenala Británie mezi lety 1996 a 2016 nárůst obézních dospělých až o 92 procent. Z prognóz vyplývá, že pokud se tento negativní trend nezastaví, bude do roku 2030 trpět obezitou polovina populace.

Jamie Oliver patří dlouhodobě k největším propagátorům zdravého stravování dětí. Již v roce 2005 vytáhl do boje proti dětské nadváze. Tehdy odstartoval kampaň s cílem odstranit nabídku nezdravého a obezitu podporujícího jídla v britských školách a motivovat děti, aby jedly méně kalorická, avšak z nutričního hlediska hodnotnější jídla.

Oliver svého času vypracoval manuály pro školy, jak mohou překonat kulturu rychlého občerstvení a nabídnout dětem zdravou, cenově dostupnou stravu, jež jim bude chutnat.

Vláda dodatečně vyčlenila 280 milionů liber na zlepšení školních jídelníčků. Od té doby jsou například smažená jídla v jídelnách povolena pouze dvakrát týdně, slazené nápoje jsou dokonce ze školních kantýn vyloučeny úplně.

Mladí Britové vypijí koupací vanu limonád ročně

V roce 2016 pak oznámil kabinet tehdejšího premiéra Davida Camerona zavedení takzvané „cukrové daně“, jež by měla zatížit výrobce slazených nápojů. Platit začala v dubnu letošního roku.

Výrobci těchto nápojů jsou zatíženi speciální daní, a to v závislosti na množství použitého cukru. Zákon stanovil několik pásem s ohledem na podíl cukru na 100 mililitrech nápoje. Nejvíce zatížené jsou nápoje obsahující osm gramů cukru, ovocné džusy jsou z daně vyňaty.

„Naši teenageři konzumují skoro jednu celou koupací vanu slazených nápojů ročně,“ uvedl ministr pro veřejné zdraví Steve Brine.

Výrobci těchto nápojů proto v minulých měsících upravili množství cukru. Ke stejnému kroku přistoupily i britské maloobchodní řetězce nabízející své vlastní slazené nápoje. Odhaduje se, že jenom na základě toho kleslo celkové množství cukru používaného ve slazených nápojích o 45 milionů kilogramů ročně.

Vláda původně očekávala, že jí daň vynese ročně půl miliardy liber. Avšak poté, co zhruba polovina výrobců změnila své receptury, aby se vešla do vládou stanovených limitů, budou zřejmě výnosy jen poloviční, přibližně 240 milionů liber.

Takto získané prostředky mají být určeny pro ministerstvo školství a sloužit k financování sportovních programů pro děti, stejně jako „snídaňových klubů“, kde by měla být dětem před zahájením školní výuky poskytnuta hodnotná snídaně.

Obezita je ve Spojeném království velkým problémem. S nadváhou bojuje každý čtvrtý dospělý, ještě kritičtější je situace u dětí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!