5. června 2017 22:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Londýňané uctili oběti útoku. Podle londýnského starosty Khana to město nerozdělí

Britové se s útokem vyrovnávají v klidu, tak jak mají ve zvyku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britové se s útokem vyrovnávají v klidu, tak jak mají ve zvyku. | foto: ČTK

LONDÝN Odhodlání neustoupit pachatelům teroristických útoků daly v pondělí najevo stovky obyvatel Londýna, které se večer sešly na vigilii za oběti sobotního atentátu. Starosta Sadiq Khan za potlesku přítomných prohlásil, že teroristé obyvatele města nerozdělí. Poslouchaly jej přitom rovněž desítky muslimů, kteří se na shromáždění rázně distancovali od činu, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

„Své nechutné činy neprovádíte ve jménu nikoho z nás,“ vzkázal pachatelům útoku vůbec první muslim zvolený do pozice hlavy Londýna. „Nepovede se vám rozdělit obyvatele našeho města,“ prohlásil Khan za potlesku zhruba tisícovky shromážděných, které domů nezahnal ani počínající déšť.

Poté, co starosta vyzval k uctění památky obětí minutou ticha, rozhostil se po parku Potters Fields na břehu řeky Temže klid, který rušil jen zvuk policejního vrtulníku upomínajícího na bezpečnostní manévry v okolních ulicích.

Spolu. To je teď hlavní motto velké části Londýňanů.
Londýňané teď mají pocit, že „v tom jedou spolu“.


Stejně jako k útoku na koncertě v Manchesteru před dvěma týdny se i k londýnskému vraždění se sedmi mrtvými a 48 zraněnými hlásí IS, v jehož řadách jsou radikální islám vyznávající sunnité. Desítky muslimů oblečených do triček s nápisy „Jsem muslim, zeptej se mě na cokoli“ v pondělí po starostově projevu diskutovaly s dalšími účastníky vigilie. Poselstvím islámu je podle nich láska, a nikoli nenávist.

„Ti lidé nemají s islámem nic společného. Chceme to dát najevo a myslím, že to lidé chápou a podporují nás,“ řekl jeden z přítomných muslimů Tareq Gheri, který na shromáždění dorazil se skupinkou muslimských aktivistů - cyklistů objíždějících Británii v rámci benefičních jízd vydělávajících na dobročinné účely. Za souhlasného kývání svých kolegů dodal, že tolerantní povahu britské společnosti podobné činy nezmění.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz