Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Londýnský útočník se znal se stoupenci al-Káidy a dcery nutil ke konverzi k islámu

Teegan Harveyová a Khalid Masood. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teegan Harveyová a Khalid Masood. | foto: Twitter: @TheSun

LONDÝN/PRAHA Pachatel teroristického útoku před sídlem britského parlamentu z minulé středy Khalid Masood byl zapojen do plánu, který měl vést k výbuchu na vojenské základně v Lutonu. Kousek za Londýnem tam žije jedna z největších komunit islámských extremistů. V minulosti ho vyšetřovala britská kontrarozvědka MI5. Podle britských médií Masood také nutil své dcery, aby konvertovaly a nosily islámské oblečení.

Mladší Masoodova dcera, osmnáctiletá Teegan Harveyová bojovala proti novým ideálům svého otce, které přejal poté, co konvertoval k islámu. Fotografie z jejího maturitního večírku, které se objevily na stránkách britských deníků také ukazují, že má útočníkova dcera daleko k ideálu muslimské ženy.

ÚTOK ZA 82 SEKUND

Britský server BBC News zveřejnil policejní informace o tom, jak za sebou šly minulou středu události před britským parlamentem ve Westminsteru:

14:40:08 – Masoodovo auto jedoucí více než 120 kilometrů za hodinu najíždí na chodník na Westminsterském mostě

14:40:38 – Hyundai naráží do zděného plotu Westminsterského komplexu na ulici Bridge Street

14:40:59 – Londýnská Metropolitní policie přijímá první telefonát ohledně incidentu

14:41:30 – Masood opustil auto, vběhl do areálu britského parlamentu, zaútočil noži na policistu Keitha Palmera a následně byl zastřelen příslušníkem ochranky ministra obrany Michaela Fallona

Podle rodinného přítele, kterého citoval bulvární list Daily Mail, Teegan ani její matka Jane dlouho o otci rodiny neslyšely. „Až doteď o něm nic nevěděly,“ řekl zdroj.

Opačný osud však měla Andi, starší dcera muže, kterého nyní zná celá Británie. Konvertovala k islámu a žije v Birminghamu, kde naposledy přebýval i Masood. Podle sousedů nosí tradiční islámské oděvy, nejčastěji burku, a na veřejnosti si vždy zakrývá obličej.

Britská policie nenašla žádné důkazy o tom, že by Masood, vlastním jménem Adrian Ajao, měl přímé vazby na Islámský stát nebo Al-Kájdu. Před šesti lety byl však vyšetřován kvůli kontaktům na čtyři stoupence druhé zmíněné teroristické skupiny. Zahid Iqbal, Mohammed Sharfaraz Ahmed, Syed Hussain a Umar Arshad byli v roce 2013 odsouzeni k celkem 44 letům ve vězení za to, že připravovali zaútočit na sídlo britských vojenských rezerv v jejich domovském městě Lutonu.

Muži byli usvědčeni z přípravy teroristického útoku poté, co je kvůli podezření začala sledovat MI5. Iqbal se v jednom z monitorovaných rozhovorů prořekl, že navedou auto na ovládání s výbušninami pod bránou lutonské základny. „Pod bránou je velká díra. Malým autíčkem se tam dá projet,“ měl mimo jiné říct v konverzaci s Ahmedem. Skupina měla diskutovat i plány zaútočit na sídlo MI5, základnu amerického letectva, sraz krajně pravicové Ligy na obranu Anglie nebo lokální obchodní centrum. Na základě důkazů se přiznali k plánování útoků i inspiraci al-Káidou.

Sousedé džihádisti

Masood se do města přestěhoval v roce 2009 poté, co krátce v Saúdské Arábii vyučoval angličtinu. S jedním z odsouzených teroristů byl téměř sousedem. Fitness fanatik a kulturista podle zjištění britské policie přišel do kontaktu se všemi členy gangu, informoval britský deník The Telegraph. MI5 ale po prověření Masoodova pozadí rozhodla, že není teroristickou hrozbou.

Kromě již zmíněných dvou starších dcer měl podle The Telegraph Masood další dvě děti se svou aktuální partnerkou Rohey Hydaraovou. Až do loňských Vánoc spolu žili v Birminghamu, než se Hydaraová přestěhovala do východního Londýna, aby se starala o svou nemocnou matku. Podle birminghamských sousedů bývalý lektor angličtiny Masood nepracoval a pobíral sociální dávky.

Khalid Masood
Khalid Masood po útoku. Záchranáři se ho snažili desítky minut oživit.

V souvislosti s útokem z minulého týdne zatkla britská policie v neděli večer v Briminghamu třicetiletého muže, kterého podezřívá z možné pomoci při plánování teroristického útoku. Ve vazbě zbývají tedy jen už dva lidí z celkem 11 zadržených v souvislosti s útokem, zbylých devět bylo propuštěno bez jakéhokoliv obvinění.

Detektivové se snaží přijít na to, co vedlo inteligentního příslušníka jihoanglické střední třídy Adriana Ajaa k přeměně v krvelačného islámského teroristu Khalida Masooda. Podle dostupných informací zřejmě konvertoval ve vězení, kam jej soud poslal v roce 2003 už potřetí po tom, co pobodal muže v přímořském resortu v Eastbourne. Podle policie však důkazy, že by se Masood radikalizoval ve vězení, neexistují.

Kromě možného napojení na čtveřici odsouzených teroristů zjistil list The Telegraph, že Masoodovým sousedem byl i Taimour Abdulwahab, švédský student, který se vyhodil do povětří ve Stockholmu v roce 2010. Radikalizoval se právě v době, kdy chodil na lutonskou univerzitu. Dalším z radikálních sousedů byl i Abu Rahin Aziz, džihádista, kterého zabil útok dronu v sídle teroristů IS, syrské Rakce, v roce 2015.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...