Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lotyši zesměšňují petici za připojení k Rusku: chtějí do Galaktického impéria

Hvězdné války | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hvězdné války | foto: Shutterstock

RIGA Na internetu se objevily petice za připojení Lotyšska ke Spojeným státům či ke Galaktickému impériu zloduchů z filmových Hvězdných válek. Podle serveru Rubalt jde o reakci na odsouzení místního Rusa do vězení za petici požadující připojení k Rusku, pod kterou se podepsalo okolo 7500 lidí.

„Jedna z petic doslova opakuje text Maxima Koptělova o připojení Lotyšska k Ruské federaci, za kterou byl odsouzen na šest měsíců do vězení. Jen Rusko je v nové výzvě nahrazeno USA,“ napsal server. „Nezapomeňte: v impériu máme sušenky i Hvězdu smrti,“ láká druhá petice.

Soud v Rize odsoudil minulý týden Koptělova, který dosud nemá lotyšské občanství, k šesti měsícům vězení na základě paragrafu stíhajícího veřejné výzvy k likvidaci nezávislosti státu a k jeho začlenění do jiného státního útvaru.

„Kolikrát se už žertovalo, že Lotyšsko by se mělo stát 52. státem USA, anebo by mělo být připojeno ke Švédsku? Autorům těchto žertů ale nic nehrozí,“ postěžovala si obhájkyně Ilona Bulgakovová.

Přitížil mu Krym

Jejímu klientovi zřejmě přitížilo, že s peticí za připojení k východnímu sousedovi vyrukoval zrovna v březnu 2014, když Rusko anektovalo Krym a vzápětí rozdmýchalo proruské povstání na východě Ukrajiny. To vystrašilo pobaltské státy, pamatující si sovětskou anexi, jejímž důsledkem se staly i početné ruské menšiny v Pobaltí.

  • Ruská menšina tvoří více než čtvrtinu lotyšské populace, jen asi polovina z ní má lotyšského občanství. Podmínkou je totiž znalost lotyšského jazyka.
  • Sovětský svaz se zmocnil pobaltských států v červnu 1940 na základě paktu Hitlera se Stalinem. Nezávislost Estonsko, Litva a Lotyšsko získaly zpět až v roce 1991. Rusko jako nástupnický stát SSSR důrazně popírá, že byly pobaltské republiky okupované. K Sovětskému svazu se podle Moskvy připojily dobrovolně.

Soud podle Rubaltu vůbec nebral zřetel na poznámku v petici, že jde jen o žert. Obžaloba požadovala pro autora petice roční vězení. Horní hranici možného trestu představují tři roky.

„Litujeme, že Lotyšsko se vydalo cestou zpátečnictví: od svobody slova k pronásledování jinak smýšlejících, a to i za vtipkování,“ uvedl menšinový spolek „Kongres neobčanů“ podle agentury TASS. „Nehorázný a krutý rozsudek“ má podle spolku zastrašit ruskojazyčné obyvatele země.

Za „neobčany“ se běžně označují místní Rusové, kteří kromě sovětského nezískali žádné jiné občanství.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...