Zákon přichází v rámci legislativní smršti „tvrdě proti zločinu“. Legislativním procesem prošel hladce, protože konzervativci mají v parlamentu pohodlnou „supervětšinu“. A republikánský guvernér Jeff Landry, který se úřadu ujal v lednu, zákon obratem podepsal.
Louisianský zákon není v USA první, který umožňuje kastraci. Právě v Louisianě, a také v několika dalších státech jako Kalifornie či Florida, již mají zákony, podle nichž mohou soudy za určité sexuální zločiny trest kastrace uložit – ale jde o kastraci chemickou. Tento postup obvykle zahrnuje injekce léku, který brání produkci testosteronu u mužů i žen, čímž klesá sexuální apetit.
Chemickou kastraci, tedy oproti té chirurgické vratný zákrok, mají ve svém rejstříku trestů soudy v zemích s přísnějšími sazbami, mezi nimi je třeba Nigérie nebo i Česká republika.
Soudce v Louisianě nyní může uložit trest chirurgické kastrace za znásilnění, obtěžování nebo incest, pokud je čin spáchán na dítěti mladším 13 let. Jestliže odsouzený odmítne zákrok podstoupit nebo se nedostaví k jeho vykonání, může mu soud trest prodloužit o dalších až pět let.
Protiústavní, zní kritika
Zastánci doufají, že nový zákon odradí lidi od páchání sexuálních trestných činů na dětech. Chirurgická kastrace má však i své kritiky. Patří k nim například George Annas, ředitel Centra pro zdravotní právo, etiku a lidská práva Bostonské univerzity, který opatření označil za „protiléčivé“ a protiústavní. Mimochodem podobné pokusy zavést trest v podobě chirurgické kastrace již byly zrušeny v Oregonu, Georgii a v Jižní Karolíně – ve všech případech byly prohlášeny za protiústavní.
Ale také chemická kastrace má své odpůrce. Přípravek, který se při ní podává, americká léková agentura FDA nikdy pro tento účel neschválila. Navíc řada kritiků odsuzuje to, že lékaři jsou postaveni do pozice vykonavatelů trestů pro justiční systém.