Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Loutka v rukou bratra? Thajsko má premiérku

Svět

  7:00
BANGKOK/PRAHA - Nová thajská premiérka Jinglak Šinavatrová bude zemi vládnout s lidmi, kterým rozdal úřady a funkce její starší bratr.

Jinglak Šinavatrová po svém zvolení foto: ČTK

Blesková politická kariéra Jinglak Šinavatrové včera dosáhla pomyslného vrcholu, když ji thajský parlament zvolil novou premiérkou. Sestra bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, po němž převzala i šéfovský post ve straně Puea Thai, se na politiku dala teprve před necelými třemi měsíci. V červenci však dovedla bratrovu partaj k vítězství v parlamentních volbách a včera se s velkou slávou stala první premiérkou v historii země.

Není to jediný primát, upozornila britská BBC. Poprvé od vyhlášení konstituční monarchie v roce 1932 se také stalo, že tak vysoký vládní post v krátké době zastávají příbuzní a současně členové stejné politické strany. V historii země se sice dost často stávalo, že si moc předávali členové jednoho zájmového uskupení nebo koalice, ale čistě rodinným podnikem zaváněla jen vláda bratrů Seniho a Kukrita Pramodžových, kteří se v úřadu šéfa vlády vystřídali v 70. letech. Na rozdíl od Jinglak a Tchaksina Šinavatrových však byli takřka nesmiřitelní rivalové - každý vládl jiné straně, které dělily zásadní ideologické rozdíly.

Těžká role
To v případě čtyřiačtyřicetileté byznysmenky a jejího staršího bratra určitě platit nebude. Pocházejí z deseti sourozenců a už jejich otec se angažoval v politice. Tchaksin se v něm zhlédl, začínal sice jako policista, ale rychle přesedlal na podnikání a následně i politiku. Zlí jazykové tvrdí, že si už jako policista přilepšoval tučnými úplatky. Tak či onak, časem se vypracoval na jednoho z nejvýznamnějších hráčů v telekomunikačním byznysu. Navíc chytře investoval, a tak dnes patří k nejbohatším Thajcům vůbec.

Jeho sestra je o generaci mladší, ale Tchaksin byl pro ni odmalička velkým vzorem. Vystudovala na Kentucké státní univerzitě a po návratu domů začala pracovat pro rodinný (Tchaksinův) podnik. Politiky se Jinglak dlouho stranila, přestože i v ní si Tchaksin vedl víc než dobře a v roce 2001 to dotáhl až na předsedu vlády (on sám ji prý do politiky ani zatahovat nechtěl). Když byl před pěti lety svržen při vojenském převratu, jeho partaj, tehdy ještě Lidová strana, se de facto rozložila. Nejprve byla zakázána, a když se změnila v novou stranu, nazvanou Puea Thai, postrádala lídra. Tchaksin totiž ze země utekl, protože mu hrozil soud. Prokuratura jej obvinila z rozsáhlé korupce a nejvyšší soud rozhodl o tom, že mu budou obstaveny účty a zabaven majetek, který mu zůstal v Thajsku.

Jinglak Šinavatrová po svém zvolení

Ne snad že by v Jinglak našla strana Puea Thai vytouženého lídra, který by dokázal nahradit Tchaksina Šinavatru. Tím spíš že se na rozdíl od ostatních sourozenců Jinglak dosud v politice nijak neangažovala. Přesto úplně podceňovat ji taky není na místě, řekl včera agentuře Reuters bangkocký politolog a univerzitní profesor Tchitinan Pongsudirak. "Mezi její přednosti nepatří jen její mládí a ženskost, ale i nápaditost a prozíravost, kterou prokázala ve světě byznysu," tvrdí Pongsudirak.

Jinglak stranu sjednotila - před letošními volbami poctivě objížděla voliče takřka ve všech koutech země - otázkou je, do jaké míry na tom má zásluhu fakt, že za ní lidé tuší Tchaksina. I kdyby měla vůli prosazovat vlastní politiku, pořád bude obklopená lidmi, které zaškolil její starší bratr.
 Thajci s plakáty Jinglak a jejího bratra Tchaksina

"Těžko se dnes dá mluvit o nějakém jádru jejích vlastních stoupenců, celou stranu táhnou ideje jejího bratra. I kdyby sebevíc chtěla, jeho lidi jsou dnes na většině klíčových postů, a to nejen ve straně, ale i v armádě, byrokracii, soudnictví a tak dále," podotkl Pongsudirak, ovšem s tím, že by novou premiérku "rozhodně nerad předem odepisoval".

Křišťálová lupa 2011
Autor: