Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Opilý Čech na člunu těžce zranil lovce ryb v Chorvatsku, hrozí mu osm let za mřížemi

Svět

  18:13
PRAHA - Jen málo dělilo Chorvata Danijela Babina od smrti, když vyrazil lovit ryby harpunou u ostrova Dugi Otok. Při potápění na něj totiž najel člun, který mu způsobil tři hluboké rány na levém boku. Řídil ho třiatřicetiletý opilý Čech. Navíc patrně plul čtyřikrát rychleji, než se v blízkosti břehu smí.

Jadran (ilustrační foto). foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

„Odpočíval jsem na hladině a připravoval se na ponor. Doteď nechápu, proč jsem tu loď neslyšel. Když jsem ji uviděl, byla asi 15 metrů ode mě a řítila se přímo na mě. Ale furt jsem nechápal, co se to děje? Proč ji neslyším?“ uvedl pro server iDNES.cz Danijel Babin. 

Potápěči na Jadranu se bojí. Ohrožují je amatérští kapitáni lodí, včetně Čechů

V následujících sekundách už stihl muž, který se lovení ryb harpunou věnuje už přes třicet let, pouze pustit zbraň a za pomoci karbonových ploutví se rychle ponořit. „Cítil jsem, jak se ke mně blíží, vnímal jsem stín nad hlavou, a pak jsem uslyšel a ucítil ránu,“ doplnil Babin. 

Babina zasáhla vrtule motoru, rozsekla mu neopren a zanechala na jeho těle tři hluboké rány v levém boku. Další otevřené rány až ke kostem měl i na levé ruce, lokti a rameni. 

Česká posádka, která člun řídila, se o kousek dál zastavila. „Museli sami tu ránu cítit. Rozhlíželi se kolem člunu a zkoumali, co se stalo. Chvíli jsem se bál, že mě tam nechají a já se budu muset sám dostat ke své lodi. Nakonec jsem se rozhodl plavat ke břehu, ale než jsem k němu dorazil, připluli ke mně,“ líčí Babin. „Kdybych zůstal na hladině, zabil by mě,“ dodal.

„Po ukončení vyšetřování lodní nehody jsme vznesli obvinění proti 33letému Čechovi z Prahy. Je podezřelý, že pod vlivem alkoholu řídil 15 metrů od břehu člun a těžce zranil muže, který plaval ve vodě,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí zadarské policie Elis Žodan. „Je viněný z trestného činu obecného ohrožení, za což mu hrozí jeden až osm let za mřížemi,“ podotkl.

Takto vypadá bójka, která upozorňuje, že pod hladinou se pohybuje potápěč. Charakteristická je červeno-bílým provedením.

Jak už dříve uvedl server Lidovky.cz, potápění u břehů Jadranu je podle Chorvatů nebezpečné dlouhodobě. Podle potápěčů za to mohou právě amatérští kapitáni, kteří vyjedou na dovolenou. Podle potápěče Pera Ugarkoviće většina z nich nezná nebo nerespektuje význam bójek, které potápěče značí. „Jen malá část lodí se bóji vyhnula. Většina majitelů lodí, dokonce i ti, kteří mají zkoušky, vůbec nevěděli, co bóje signalizuje,“ řekl Ugarković pro Lidovky.cz. 

K řízení malého člunu stačí zařídit si průkaz vůdce malého plavidla, který jen loni získalo 3577 Čechů, informoval iDNES.cz. Ti z nich, kteří se na motorovém člunu chtějí prohánět i po moři, si ho musí rozšířit o mezinárodní průkaz způsobilosti. Čech, kterému teď za obecné ohrožení hrozí až osm let vězení, tak musel projít zkouškami a pravidla plavby znát. 

Plakát upozorňující na důsledky neohleduplné jízdy po moři. Podél Jadranu jich visí stovky.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...