22. dubna 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lovil slony a lvy, snědli jej krokodýli. Ostatky Jihoafričana našli v tělech dvou z nich

Jihoafrický profesionální lovec Scott van Zyl skončil v zubech krokodýlů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihoafrický profesionální lovec Scott van Zyl skončil v zubech krokodýlů. | foto: Twitter: @Aivoarm

JOHANNESBURG/PRAHA Jihoafričan Scott van Zyl se minulý týden vydal na lovecké safari v Zimbabwe. Zpět už se ale nevrátil, záhadně zmizel a zůstal po něm jen batoh na břehu řeky Limpopo a stopy vedoucí do jejích vln. Vyšetřovatelé se domnívají, že skončil jako potrava krokodýlů, protože v útrobách dvou z nich nalezli lidské ostatky.

Profesionální lovec van Zyl nebyl žádným nováčkem. Organizoval lovecké výlety za exotickými zvířaty pro zahraniční klienty a minulý týden se vydal lovit spolu s najatým zimbabwským stopařem a smečkou svých psích společníků.

Van Zyl a jeho kolega se podle britského webu The Independent rozdělili u zaparkovaného vozidla a do buše se vydali po vlastní stopě. Po několika hodinách, kdy se lovec nevracel, se v táboře mužů objevili pouze jeho psi.

Proto byly vyslány záchranné týmy helikoptér, dalších stopařů i potápěčů, aby prohledali celý region i vodní toky včetně Limpopa v něm. Dobrovolníci rozdávali letáky s lovcovou podobiznou v tamních vesnicích a mezi rybáři na břehu řeky. Právě tam narazili na stopy po van Zylovi. Vedly do jeho vln, poblíž se válel mužův ruksak.

Podle jednoho z členů pátracího týmu Sakkieho Louwrense začali policisté brzy podezřívat dva krokodýly nilské, že lovce mohli zabít a pozřít. „Našli jsme v jejich trávicím ústrojí něco, co by mohly být lidské ostatky,“ uvedl Louwrens britskému listu The Telegraph poté, co nebezpečná zvířata vyšetřovatelé zneškodnili.

Společnost SS Pro Safaris, kterou Jihoafričan vlastnil, se na svých webových stránkách chlubí, že vykonala mnoho loveckých výletů od „slonů v Botswaně“ až po malé antilopy chocholatky modré. Výčet lovené zvířeny obsahuje také buvoly, nosorožce, lvy, leopardy a antilopy.

V jižním Zimbabwe už krokodýli v minulosti několikrát napadli a zabili. The Independent připomíná například případ třináctiletého chlapce, který se živil rybařením, aby mohl zaplatit své školné, ale minulý rok byl podobně jako van Zyl napaden a zabit krokodýli.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz