Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lucembursko za devět týdnů otestuje všechny své obyvatele i cizince, kteří tam pracují

Koronavirus v Lucembursku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus v Lucembursku. | foto: Reuters

Lucemburk Lucembursko ve středu začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech budou otestováni všichni obyvatelé i všichni lidé, kteří do druhé nejmenší země Evropské unie přijíždějí za prací přes hranice. Informovala o tom ve středu agentura AP.

Velkovévodství, které je po Maltě v EU druhé nejmenší i co do počtu obyvatel, je zároveň jednou z nejbohatších zemí, pokud jde o výši hrubého domácího produktu (HDP) na hlavu. Ambiciózní testovací plán však prověří jeho kapacity, napsala agentura.

Cílem programu je utlumit případnou druhou vlnu pandemie dříve, než nastane. Mnozí v zemi ji totiž očekávají po létě. Lucembursko dosud evidovalo téměř 4000 lidí s koronavirovou nákazou a 110 obětí.

„Prvním cílem je přetrhat tyto infekční řetězy napříč celou populací a v podstatě ztlumit druhou potenciální vlnu, která by mohla následovat,“ řekl mluvčí lucemburské pracovní skupiny pro covid-19 Paul Wilmes.

Rozsáhlé testování je nezbytné, protože je často nejasné, jak snadno se virus přenáší z jednoho člověka na druhého, podotkla AP.

Lucemburské úřady budou mít k dispozici 17 testovacích stanovišť, ke kterým bude možné zajet automobilem, pěšky nebo na kole. Do konce července by měl test absolvovat každý Lucemburčan. Výsledky testů založených na výtěru z krku by se lidé měli dovědět do dvou dnů. Lidé s pozitivním výsledkem se budou muset izolovat a jejich kontakty budou trasovány, napsala AP.

Testování se odehraje v několika fázích, přičemž první na řadu přijdou lidé vystavení největšímu riziku nákazy jako jsou zdravotní sestry, policisté či kadeřníci. Vždy po dvou týdnech budou tito lidé k testování přizváni znovu.

Testování je dobrovolné, ale úřady spoléhají na dostatek občanské odpovědnosti, díky níž by se měli testování zúčastnit téměř všichni občané.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...