Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lucemburský ministr chce vyloučit Maďarsko z EU. Kvůli plotům i omezování svobody tisku

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. | foto: ČTK

BERLÍN Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn požaduje vyloučení Maďarska z Evropské unie. S uprchlíky podle něj země zachází skoro hůře než se zvířaty. Asselborn Maďarsko i další země střední Evropy za jejich přístup k migraci kritizuje opakovaně. Požadavek důrazně odmítli šéfové diplomacií Maďarska, Rakouska a Německa. Kriticky se vyjádřili i český prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka.

„Nemůžeme přijmout, že jsou masivně porušovány základní hodnoty Evropské unie. Když někdo jako Maďarsko staví ploty proti uprchlíkům před válkou nebo když porušuje svobodu tisku a nezávislost justice, měl by být přechodně nebo v případě nutnosti navždy vyloučen z EU,“ nechal se slyšet Asselborn jen několik dní před bratislavským summitem unie.

Evropská unie podle lucemburského ministra zahraničí nemůže takové chování tolerovat a vyloučení Maďarska je jedinou možností, jak ochránit hodnoty a soudržnost EU. Asselborn se vyslovil také pro to, aby pro pozastavení členství některé ze zemí osmadvacítky nebyla do budoucna potřebná jednohlasnost, ale jen většinové rozhodnutí.

Požadavek lucemburského ministra zahraničí důrazně odmítli šéfové diplomacií Maďarska, Rakouska a Německa. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý v reakci na Asselborna, ve které odmítl jeho vyjádření k vyloučení Maďarska, uvedl, že „nebudeme vytvářet žádné unie v Unii, ani nikoho vylučovat“. „Evropa musí spolupracovat a zůstat soudržná,“ uvedl.

Asselborn si za své ostré výroky vůči Maďarsku a za návrh na jeho vyloučení z Evropské unie vysloužil odmítavé reakce maďarského, rakouského a německého kolegy. Péter Szijjártó Lucemburčana označil za bezvýznamného politika, Sebastian Kurz vyjádření označil za „málo přínosné“ a Frank-Walter Steinmeier řekl, že Asselbornovo stanovisko nesdílí.

Maďarský ministr: Projev povýšenosti a frustrace

„Povýšenecký a frustrovaný“ Asselborn „se již dávno sám vyloučil z řad politiků, které lze brát vážně“, řekl v Budapešti podle agentury MTI v první reakci šéf maďarské diplomacie Szijjártó.

Rakouský ministr Kurz podle agentury APA ve Vídni zdůraznil, že v unii musí být možná „tvrdá diskuse“, ale vzkazovat partnerovi přes média, že s ním už nechci být, „společné věci nic nepřináší“. Je třeba úcty, aby nebyl projekt mírové Evropy ohrožen, dodal.

„Toto není pozice dohodnutá v Evropě,“ řekl v lotyšské metropoli Rize šéf německé diplomacie Steinmeier, i když prý může při pohledu na Maďarsko chápat, že „někteří v Evropě ztrácejí trpělivost“. „Osobně nyní nezastávám názor, že bychom měli některému ze členských států ukazovat dveře,“ řekl ministr.

Ministr zahraničí druhé nejmenší země Evropské unie kritikou na adresu zemí visegrádské čtyřky rozhodně nešetří. V květnu například německému deníku Aachener Nachrichten řekl, že při některých výrocích skupiny, do níž patří i Česko, dostává záchvaty.

O maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi zase zhruba před rokem řekl, že by se měl stydět. „Je to muž, který toho v Maďarsku hodně zničil, ale zničil toho i hodně s ohledem na hodnoty Evropské unie,“ poznamenal tehdy.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.