Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
31. března 2015 21:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lufthansa o Lubitzových depresích věděla. Informoval leteckou školu sám

Andreas Lubitz na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andreas Lubitz na archivním snímku. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/BERLÍN Pilot Andreas Lubitz, jenž minulé úterý podle vyšetřovatelů zřejmě úmyslně způsobil pád německého letounu ve francouzských Alpách, v roce 2009 po přerušení výcviku sám informoval leteckou školu Lufthansy o svých problémech s těžkými depresemi. Oznámil to německý národní letecký přepravce.

Pátrací týmy v úterý podle francouzské policie dokončily vyprošťování pozůstatků obětí tragédie. Lufthansa na odškodnění obětí a další výdaje spojené s havárií z minulého úterý vyčlenila částku 300 milionů dolarů (téměř 7,6 miliardy korun).

Vyšetřovatelé se stále zabývají především zdravotním stavem 27letého druhého pilota, který je podezřelý z úmyslného zavinění pádu stroje dceřiné firmy Lufthansy Germanwings, při kterém Lubitz zahynul i spolu s dalšími 149 lidmi na palubě.

Lubitzův zdravotní stav je středem zájmu v souvislosti s vážnými psychickými problémy a sebevražednými sklony, kterými pilot v minulosti trpěl. Lubitz podle dosavadní verze znemožnil kapitánovi airbusu přístup do pilotní kabiny a záměrně navedl stroj k nárazu do hor.

Francouzský záchranář ohledává úlomky airbusu v horách.
„Na památku obětí letecké katastrofy ze dne 24. března 2015“. Památník u...

Lufthansa v úterý přiznala, že Lubitz její leteckou školu o svých depresích sám informoval, a že tedy společnost během výcviku o jeho problémech věděla. Tehdejší dopravní pilot ve výcviku v roce 2009 škole zaslal e-mail, v němž informoval o „odeznělé epizodě těžké deprese“.

Vyzvedávání pozůstatků z terénu skončilo

Lubitz o svých zdravotních problémech informoval poté, co na několik měsíců výcvik přerušil a opět v něm chtěl pokračovat. Z lékařských zpráv, které Lubitz doložil, přitom údajně vyplývalo, že už je zdravotně způsobilý k pilotování. Lufthansa rovněž oznámila, že e-mailovou korespondenci předala vyšetřujícímu státnímu zastupitelství v Düsseldorfu.

Týmy v terénu mezitím podle francouzské policie po týdnu dokončily vyzvedávání pozůstatků 150 obětí. „V zóně nárazu už nejsou žádná těla,“ řekl v úterý agentuře AFP zástupce četnictva Jean-Marc Ménichini.

Lufthansa kvůli letecké tragédii ruší oslavy svého 60. výročí:

  • Německý národní letecký přepravce Lufthansa kvůli pádu letounu ve francouzských Alpách ruší oslavy 60. výročí poválečného obnovení firmy. Činí tak z úcty k obětem, informoval v úterý provozovatel zříceného letounu, dceřiná společnost Lufthansy Germanwings.
  • Firemní oslavy plánované na 15. dubna se neuskuteční. Místo toho po dva dny bude Lufthansa pro své zaměstnankyně a zaměstnance přenášet státní pietní akt z kolínského dómu, oznámila firma. Při ceremoniálu budou na oběti katastrofy z 24. března vzpomínat příbuzní a přátelé.

Z nalezených vzorků se dosud podařilo získat genetické informace 78 mrtvých. Identifikace obětí, kvůli níž nyní musí vzorky pro analýzu DNA poskytnout vyšetřovatelům pozůstalí, má být podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea hotová do konce týdne.

Týmy také pokračovaly v pátrání po černé skřínce s technickými údaji o letu. Policisté a další lidé pátrající v oblasti pádu stroje nalezli podle agentury AFP dosud na 4 tisíce kusů a úlomků stroje. Skříňku zaznamenávající technické údaje letu se podle něj zatím nepodařilo nalézt a je pravděpodobné, že se nalézá pod viditelnou úrovní terénu.

V terénu v úterý byly dva francouzské vrtulníky, které z výšky prohledávaly okolí zóny vytyčené pro pozemní pátrání a hledaly části stroje, které mohly skončit ve větší vzdálenosti od místa pádu. V průběhu dne k nim přidaly dvě německé vojenské helikoptéry.

Druhá skříňka objasní technické údaje

Vyšetřovatelé zkoumající příčiny neštěstí zatím stále nevylučují technickou závadu, byť jejich hlavní verzí je havárie jako důsledek Lubitzova počínání. Opírají se přitom o záznamy z první černé skříňky registrující komunikaci v pilotní kabině; jasno by měla pomoci jednat druhá a dosud nenalezená skříňka obsahující technické údaje o letu.

Letecká společnost Lufthansa, které nízkonákladové aerolinky Germanwings patří, podle německého deníku Handelsblatt na odškodnění příbuzných obětí a další výdaje spojené s následky havárie vyhradila 300 milionů dolarů. Obvyklé odškodné při katastrofách spojených s dopravními letouny podle listu činí okolo milionu dolarů na pasažéra.

Stroj na trase z Barcelony do Düsseldorfu se zřítil v obtížně přístupné části francouzských Alp u Seyne-les-Alpes minulé úterý. Na palubě byli především cestující z Německa a Španělska. Více než tři stovky rodinných příslušníků obětí se nyní vyrovnávají s tragédií v hotelu v Marseille, asi 150 kilometrů jihozápadně od místa neštěstí, kde o ně pečují desítky psychologů, lékařů i duchovních.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...