Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vaše práce slouží lidu, ocenil Lukašenko nobelistku Alexijevičovou. Knihy jí ale vycházet nesmí

Světlana Alexijevičová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světlana Alexijevičová | foto: ČTK

MINSK Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve čtvrtek pogratuloval Světlaně Alexijevičové k zisku Nobelovy ceny za literaturu. V gratulaci ocenil vliv, který její knihy na Bělorusy mají. Paradoxem je, že její knihy již více než 20 let v Bělorusku nevycházejí. Stojí za tím její kritika autokratického běloruského prezidenta.

„Předstírají, že neexistuju,“ prohlásila na adresu běloruské vlády ve čtvrtek Alexijevičová. Dle Rádia Svobodná Evropa od roku 1994, kdy se dostal k moci nynější již čtyřnásobný prezident Lukašenko, v její rodné zemi nevyšla jediná její kniha.

„Mé knihy nejsou v Bělorusku publikovány, nikde nemůžu veřejně mluvit,“ postěžovala si autorka, která platí za jednu z největších kritiček autoritářského vládnutí prezidenta Lukašenka. Přesto jí Lukašenko později pokrytecky gratuloval: „Vaše práce se dotkla pocitů nejen Bělorusů, ale i čtenářů z mnoha zemí po celém světě,“ prohlásil. „Mám z vašeho úspěchu upřímnou radost,“ dodal. „Opravdu doufám, že vaše cena poslouží našemu státu a běloruskému lidu.“ Lukašenko pak na závěr Alexijevičové popřál „zdraví, štěstí a nové práce sloužící běloruskému lidu“.

Běloruské ministerstvo zahraničí k vítězství Alexijevičové uvedlo, že se „zapíše do historie rozvoje běloruského národa, společnosti a státu.“

Doposud však běloruská vláda autorku se svými kritickými názory spíše ostrakizovala.„Nepůjdu k volbám, protože všichni víme, jak to dopadne, Lukašenko vyhraje,“ nechala se totiž Alexijevičová například slyšet při nadcházejících volbách.

Podle Rádia Svobodná Evropa autorka v minulosti nazvala Lukašenka psychopatem. „Veškeré jeho jednání je patologické,“ uvedla. Jeho znovuzvolení v roce 2010 pak označila za humanitární katastrofu.

Popáté prezidentem?

Lukašenko bude v neděli obhajovat svůj prezidentský mandát. Pokud vyhraje, stane se prezidentem již popáté v řadě. Ve volbách bude mít tři vyzyvatele, mezi nimi i první kandidující ženu v historii Běloruska. Média i nezávislí pozorovatelé však dávají nejvíce šancí právě Lukašenkovi.

Otázkou však je, s jakým volebním výsledkem Lukašenko od voleb odejde. Výzkumy tvrdí, že by mohl dostat 64 % hlasů. Sám Lukašenko věří, že získá stejné procento hlasů jako při posledních volbách: tedy 80 %.

Předvídaný úspěch mnozí vysvětlují imagí Lukašenka, který navzdory tomu, že zemi autoritářsky vede přes 21 let, se pro Bělorusy stal garantem stability. Další poukazují na prostor, který prezident dostává ve všech oficiálních médiích a na způsob, jakým je v nich vykreslován. Deník The Guardian v této souvislosti zmiňuje složitou situaci médií kritických k prezidentovi a poukazuje na pokuty, které tato média za své kritické reportování dostávají.

Lukašenko se přitom poslední dobou snaží nasbírat body k dobru svým proevropským a umírněným přístupem. V srpnu například propustil z vězení skupinu opozičních politiků.

„Nejsem posledním diktátorem v Evropě,“ pronesl pak před časem na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina. Tento týden rovněž odmítl ruský návrh na vytvoření letecké základny na běloruském území. „Základnu dnes nepotřebujeme, tím méně leteckou,“ uvedl.

Ukrajina je „zrádce“

„Lukašenko je v obtížné pozici,“ komentovala jeho jednání Alexijevičová. „Chtěl by se odtrhnout od Ruska, ale kdo mu to dovolí?“

Běloruská ekonomika je totiž úzce svázána s ruskou. Dle zahraničních komentátorů se ale Bělorusku ekonomické vztahy s Ruskem již nevyplatí. Server Bloomberg uvádí, že běloruská měna je druhá nejhorší na světě, hned za zambijskou kwachou.

Přitom však média varují před opakováním ukrajinského scénáře. Dle deníku The Wall Street Journal je nyní Ukrajina vnímána jako „zrádce“. Bělorusko, považované také za „bratrskou“ zemi, tak může dle deníku dost možná také již brzy čelit ruskému hněvu.

Evropská unie však tyto kroky kvituje: již v pondělí projedná čtyřměsíční zrušení sankcí. Pouze ale v případě, že v zemi nedojde po nedělních volbách k žádným represím.

I přesto zůstává Alexijevičová skeptická. „Obávám se, že svobodu tady neuvidíme ještě hodně dlouho,“ citovaly ji Los Angeles Times. „Lidé se bojí toho, co viděli na Ukrajině. Bojí se vyjít do ulic.“

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...