Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lukašenko 'odmlouvá' Moskvě. Brojí proti federalizaci Ukrajiny

Alexandr Lukašenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Lukašenko | foto: Reuters

MINSK Nečekané podpory se dnes dostalo prozápadní ukrajinské vládě ze sousedního Běloruska. Jeho prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že Minsk je navzdory tlaku Ruska proti federalizaci Ukrajiny a podporuje zachování její jednoty a územní celistvosti. Běloruský vůdce se událostem u jižního souseda věnoval v poselství parlamentu, o němž informovala agentura BelTA.

Šéf ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov je podle Lukašenka "spořádaný, čestný a věřící člověk, který vždy vyvolává pozitivní emoce". Je to prý ukrajinský nacionalista, ale "na tom není absolutně nic špatného".

"V Kyjevě mě na tanku nikdy neuvidíte, přijedu na traktoru s pluhem, abych vám pomohl zasít", vzkázal prezident na Ukrajinu.

Lukašenko se během ukrajinsko-ruského konfliktu stavěl na stranu Ruska, i když opakovaně trval na nutnosti politického řešení při zachování celistvosti Ukrajiny. Zdůrazňoval ale, že jeho země bude stát na straně Moskvy při jakémkoli budoucím sporu.

PSALI JSME:

Před federalizací, kterou doporučuje Ukrajincům Rusko, ale Lukašenko varoval. "Velmi dobře chápete, k čemu by to vedlo. Pokud Ukrajinci zemi rozdělí na východ a západ, zítra leckdo může dostat chuť si od této federace ukousnout," řekl ve zjevné narážce na politiku Moskvy.

"Našim bratrům Rusům se takové stanovisko nebude líbit," připustil prezident podle agentury BelTA. "Byl bych ale darebák, kdybych neříkal to, co si myslím, a místo toho podporoval stanovisko některých Rusů, kteří o federalizaci stojí," konstatoval Lukašenko.

Ukrajina se podle něj nikdy spolupráci s Běloruskem a Ruskem nevyhne. "Nemůžeme nespolupracovat," uvedl běloruský vůdce. I v nynější situaci je prý patrná "ohromná snaha" Ukrajiny spolupracovat s Ruskem, a to i prostřednictvím Běloruska. "Tak proč vyostřovat situaci a vyvolávat chaos. Jsem kategoricky proti, ať se to někomu líbí nebo ne. Ukrajina musí zůstat jednotná a celistvá, ten národ si to zaslouží," uzavřel Lukašenko.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...