22. dubna 2014 18:04, aktualizováno  18:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lukašenko 'odmlouvá' Moskvě. Brojí proti federalizaci Ukrajiny

Alexandr Lukašenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Lukašenko | foto: Reuters

MINSK Nečekané podpory se dnes dostalo prozápadní ukrajinské vládě ze sousedního Běloruska. Jeho prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že Minsk je navzdory tlaku Ruska proti federalizaci Ukrajiny a podporuje zachování její jednoty a územní celistvosti. Běloruský vůdce se událostem u jižního souseda věnoval v poselství parlamentu, o němž informovala agentura BelTA.

Šéf ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov je podle Lukašenka "spořádaný, čestný a věřící člověk, který vždy vyvolává pozitivní emoce". Je to prý ukrajinský nacionalista, ale "na tom není absolutně nic špatného".

"V Kyjevě mě na tanku nikdy neuvidíte, přijedu na traktoru s pluhem, abych vám pomohl zasít", vzkázal prezident na Ukrajinu.

Lukašenko se během ukrajinsko-ruského konfliktu stavěl na stranu Ruska, i když opakovaně trval na nutnosti politického řešení při zachování celistvosti Ukrajiny. Zdůrazňoval ale, že jeho země bude stát na straně Moskvy při jakémkoli budoucím sporu.

PSALI JSME:

Před federalizací, kterou doporučuje Ukrajincům Rusko, ale Lukašenko varoval. "Velmi dobře chápete, k čemu by to vedlo. Pokud Ukrajinci zemi rozdělí na východ a západ, zítra leckdo může dostat chuť si od této federace ukousnout," řekl ve zjevné narážce na politiku Moskvy.

"Našim bratrům Rusům se takové stanovisko nebude líbit," připustil prezident podle agentury BelTA. "Byl bych ale darebák, kdybych neříkal to, co si myslím, a místo toho podporoval stanovisko některých Rusů, kteří o federalizaci stojí," konstatoval Lukašenko.

Ukrajina se podle něj nikdy spolupráci s Běloruskem a Ruskem nevyhne. "Nemůžeme nespolupracovat," uvedl běloruský vůdce. I v nynější situaci je prý patrná "ohromná snaha" Ukrajiny spolupracovat s Ruskem, a to i prostřednictvím Běloruska. "Tak proč vyostřovat situaci a vyvolávat chaos. Jsem kategoricky proti, ať se to někomu líbí nebo ne. Ukrajina musí zůstat jednotná a celistvá, ten národ si to zaslouží," uzavřel Lukašenko.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...