Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lídryni opozice Cichanouské jsem zachránil život, tvrdí Lukašenko. Mluvil o ní jako o ‚ženě v domácnosti‘

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko během svého projevu 16. 8. 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běloruský prezident Alexandr Lukašenko během svého projevu 16. 8. 2020. | foto: ČTK

Minsk Dlouholetý běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v pátek na oficiální poradě v Minsku uvedl, že Svjatlaně Cichanouské ve skutečnosti zachránil život.

Čelní představitelka běloruské opozice, o které se vyjádřil jako o „ženě v domácnosti“, prý sama bezpečnostní orgány prosila, aby ji po volbách odvezly do Litvy. V pátek o tom informovala státní agentura Belta. Rumunský ministr zahraničí Bogdan Aurescu podle agentury Reuters oznámil, že Rumunsko odvolává ze solidarity s Litvou a Polskem na konzultace svého velvyslance v Bělorusku.

Nahrávka, kterou ale zveřejnila Cichanouská 11. srpna krátce po svém odjezdu do Litvy, ale naznačuje, že k odjezdu byla donucena. Její poradkyně Volha Kavalkovová dříve na svém Twitteru uvedla, že Cichanouská neměla jinou možnost.

Lukašenko ve svém pátečním projevu sdělil, že protirežimním protestujícím šlo pouze o to, aby měli „sakrální oběť“, tedy aby někdo během protestů zemřel. Touto obětí se podle něj mohla stát právě Cichanouská, „běloruská občanka a žena v domácnosti“, která od té doby „zapomněla, že ji „zachránil“. 

Nazítří po tomto incidentu se prý Cichanouská sama obrátila na ministerstvo vnitra a poprosila, aby ji úřady vyvezly z Běloruska. Lukašenko podle svých vlastních slov tehdy vydal rozkaz, aby ji společně s lidmi, které ji měli na její vlastní přání doprovázet, bezpečně přepravili do Litvy k dětem. Opoziční kandidátka mu prý „plakala na rameni“ a děkovala, když navíc zařídil, aby na živobytí v Litvě dostala „15 tisíc dolarů“.

Běloruský lídr po srpnových volbách prý bezpečnostním úřadům nařídil, aby zajistil štáb Cichanouské, asi 50 lidí včetně zahraničních novinářů, kteří se shromáždili v jedné budově, protože „byl úmysl štáb zapálit a o

bvinit z toho vládu“. Lukašenko však již neupřesnil, kdo tento úmysl měl.Poradkyně Cichanouské Volha Kavalkovová dříve na svém twitteru uvedla, že prezidentská kandidátka neměla jinou možnost, než odjet. Jak připomíná server televizního kanálu Current Time, Cichanouská odjela do sousední země 10. srpna, tedy den po volbách, předchozích několik hodin strávila o samotě s představiteli silových orgánů v budově ústřední volební komise, kam se vydala, aby komisi předala svůj protest proti průběhu voleb.

Běloruské bezpečnostní orgány se pokusily za hranice v září vyvést také další známou aktivistku - Maryju Kalesnikavovou. Vedoucí volebního štábu opozičního kandidáta Viktara Babaryky však před hranicí s Ukrajinou roztrhala svůj cestovní pas. Kalesnikavová je od té doby ve vazbě.

Agentura Reuters v neděli napsala, že při protirežimních protestech v Bělorusku již bylo zadrženo 13 000 lidí a hlavní představitelé opozice skončili buď ve vězení nebo za hranicemi.

Cichanouská, původním povoláním učitelka cizích jazyků, překladatelka a tlumočnice, získala v srpnových prezidentských volbách podle oficiálních výsledků 10,1 procenta hlasů, mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti získala více hlasů než Lukašenko, kterého ústřední volební komise prohlásila za vítěze. Hlasování neuznává ani Evropská unie. 

Od doby, kdy Cichanouská žije za hranicemi, se setkala s řadou významných evropských politiků včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, německé kancléřky Angely Merkelové nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Rumunsko se v pátek přidalo k Německu, České republice, Estonsku a Lotyšsku, které tento týden ze solidarity s Litvou a Polskem dočasně odvolaly na konzultace své velvyslance z Běloruska. Litva a Polsko tak učinily na naléhání Minsku v pondělí.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...