Způsobil tak situaci krajně absurdní. Jestliže ho někde nečekali, tak to bylo v Pobaltí, které po celou dobu své moskevské kariéry tvrdě kritizoval.. Lotyši se nerozhodovali dlouho: vrátili exstarostovi jeho urážky i s výslužkou. Zapsali ho na černý seznam nežádoucích osob.
Čtěte více:
Do loňského léta se ale třetí nejmocnější muž Ruska nechal hned slyšet, že se do Lotyšska ani stěhovat nechtěl. Potřebuje pouze doklady země, která mu umožní "svobodu pohybu" po Evropě. Cestování s moskevskou radnicí za zády mu znemožnil před půl rokem ruský prezident Dmitrij Medveděv, když ho náhle údajně pro neschopnost odvolal z funkce starosty Moskvy. Pádným dalším důvodem nuceného odchodu Lužkova byla ovšem i činnost jeho manželky, nejbohatší Rusky na světě, Jeleny Baturinové, která zneužívala postavení svého muže k získávání lukrativních zakázek pro svou stavební firmu "Inteko".
Že si pár vybral Lotyšsko je poněkud nepochopitelné.. Lužkov ho dříve ostře kritizoval kvůli údajnému útisku etnických Rusů žijících v Pobaltí po rozpadu SSSR. Srovnával Lotyšsko s Pol Potovou Kambodžou, či vyzýval Rusy k bojkotu lotyšského zboží.
Nezvaný host
Není divu, že ho teď Lotyši mezi sebe nechtějí. Jenže situace se může ještě zkomplikovat. Jednak se exstarosty zastal sám lotyšský ministr obrany, jednak je na strane Lužkova lotyšský zákon "O migraci". Ten totiž umožňuje majiteli nemovitostí či velkým investorům získat v Lotyšsku povolení k pobytu automaticky. Lužkovovi už investovali značné sumy – asi 7 miliónů korun - do Rietumu bank. Ministerstvo vnitra Lotyšska prověřovalo původ těchto peněz u ruské strany. Podle znalců by trvalo celá desetiletí, než by se podařilo zjistit alespoň o zlomku Lužkovova bohatství, odkud pochází. Kromě toho si Lužkov pořídil dům v lotyšském Jurmale. Lotyši se teď mohou zbavit nezvaného hosta jedině tehdy, když mu prokáží nějaký velký hřích – třeba napojení na teroristy. Sám exstarosta se ale nebojí. Pokud se mu nepodaří získat povolení k pobytu zde, hodlá podle vlastních slov zkusit štěstí v jiné evropské zemi.