Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ať neschopní velitelé smyjí hanbu krví. Ztráta Lymanu šokovala Rusy

Ukrajinští vojáci učinili prohlášení před budovou místní správy v Lymanu v Doněcké oblasti, z něhož vyhnali Rusy. (1. října 2022) foto: Reuters

Ztráta ukrajinského města Lyman v Doněcké oblasti vzbudila v Rusku značné reakce. Komentátoři kritizují vojenské vedení, že se ostudně stáhlo. Někteří nezvykle otevřeně poukázali na „lživou“ propagandu o ruské armádě. Čečenský vůdce Kadyrov spolu se zakladatelem ruské žoldnéřské skupiny Prigožinem navrhuje, aby velitelé šli na frontovou linii.
  18:24

Ruské ministerstvo obrany obhajovalo strategické stažení ruských vojsk s tím, že jinak by vojska byla obklíčena.

Ramzan Kadyrov významné ukrajinské vítězství vnímal jinou optikou. Navrhl nasazení taktických jaderných zbraní a taktéž si nebral servítky s ruskými veliteli. Podle něj ministerstvo kryje nekompetentního ruského generála a navrhl poslat dotyčného velitele na frontu, „aby smazal hanbu svou krví“.

S jeho hodnocením souhlasí ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, zakladatel nechvalně známé žoldnéřské Vagnerovy skupiny, přezdívaný Putinův kuchař. „Pošlete všechny ty kusy odpadu naboso a s kulomety přímo dopředu na frontu,“ vyzval hodinu po Kadyrovovi.

Na sociální síti se VKontakte se objevil na Prigožina dotaz: „Je to výtka vůči vedení ministerstva obrany?“ „Chraň bůh. Pozor na jazyk. Já a Ramzan Achmatovič jsme nejinteligentnější lidé. Proto tato prohlášení nejsou kritikou, ale projevem lásky a podpory,“ reagoval ironicky.

Kadyrov a Prigožin jsou podle listu The New York Timess nejvýše postavení kritici. Nespokojenost, hněv a šok ale zaznívala napříč ruským mediálním prostorem.

Skutečnost, že Rusko ztratilo město den poté, co Doněckou oblast spolu s dalšími třemi okupovanými ukrajinskými územními celky ruský prezident Vladimir Putin s velkou slávou připojil k Rusku, šokovala ruské komentátory.

„Jakýkoliv ústup bude vypadat jako špatné znamení ve světle včerejších událostí v Moskvě,“ uznal nacionalistický publicista Jegor Cholmogorov.

Jevgenij Primakov, šéf vládní agentury spravující vztahy s Rusy v zahraničí, si zase zoufal, že „jsme dali ruské město nepříteli“ poprvé od druhé světové války.

Neobvykle otevřenou kritiku vyslovil v přímém přenosu v ruské televizi poslanec a bývalý zástupce velitele jižního vojenského okruhu Andrej Guruljov.

„Problém, který máme, jsou neustálé dodávky dobrých zpráv nebo to můžete nazvat neustálým lhaním,“ poukázal na prokremelskou propagandu, která zdůrazňuje jen údajné vítězství ruských sil.

„Upřímně nechápu, proč po tak dlouhé době nedokázali přesně zhodnotit situaci, proč se nerozhodli posílit skupinu, která bránila Lyman. Bez ohledu na to, jak hrdinsky bojovali, existuje základní výpočet vojenských možností, který ukazuje, zda by Lyman mohl být udržen, nebo ne,“ prohlásil Guruljov, který uprostřed svého projevu „ztratil spojení“.

Zakladatelka webu monitorující ruská média Russian Media Monitor Julia Davis podotkla, že aby si Rusové spravili pochmurnou náladu, museli si do studia pozvat údajného amerického vojenského analytika, aby je ujistil, že Rusko „není papírový tygr“ a na Ukrajině ve skutečnosti vítězí.

Rozkaz opustit Lyman dal Putin, míní analytici

Ruští komentátoři doufají, že Putinem vyhlášená částečná mobilizace vytvoří dostatek sil pro obnovení útočených operací a získání iniciativy. Výzvy k použití jaderných zbraní u nich nerezonovali, zřejmě proto, že v ruském informačním prostoru takový typ vyhrožování míří spíše na domácí publikum.

Americký Institut pro studium války (ISW) poznamenává, že návrh čečenského vůdce je v rozporu s jeho požadavky pokračovat ve „zvláštní vojenské operaci“ s cílem ovládnout více ukrajinského území. Podle amerických analytiků ruská armáda ve svém současném stavu téměř jistě není schopna operovat na jaderném bojišti, přestože má potřebné vybavení a své jednotky k tomu historicky cvičila.

Institut též podotýká, že rozhodnutí nebránit oslabený Lyman přišlo téměř jistě od Putina, nikoliv od vojenského velení. Pokud by to byla pravda, Kadyrov s Prigožinem by na frontovou linii v zásadě posílali samotného šéfa Kremlu.

Lyman vyčištěn, hlásí Zelenskyj

Lyman je strategicky důležité město, jelikož se nedaleko od něj nachází klíčový silniční přechod přes řeku Severní Doněc. Byl též důležitým dopravním uzlem pro ruské logistické linie. Ztráta je pro Rusy bolestná i proto, že Ukrajincům se tím otevřel prostor pro ofenzívu v Luhanské oblasti, proniknutí k městu Kreminna a obklíčení dvojměstí Severodoněck-Lysyčansk.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli potvrdil, že Lyman byl zcela vyčištěn od Rusů. „Od 12:30 je Lyman zcela vyčištěn. Děkuji našim armádám, našim válečníkům,“ řekl Zelenskyj ve video projevu. Šéf NATO Jens Stoltenberg vyzdvihl získání města jako jasný důkaz, že ukrajinská armáda je schopna zatlačit ruské síly zpět.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat