Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lyžařská střediska v Itálii nakonec od pondělí neotevřou, rozhodl Řím. Ztracená sezóna, reagovali provozovatelé

Sjezdovky se v průběhu sjezdu do Bormia různě větví, vlní, zatáčí, takže je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sjezdovky se v průběhu sjezdu do Bormia různě větví, vlní, zatáčí, takže je... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Řím Italská vláda v neděli na poslední chvíli zrušila otevření lyžařských středisek naplánované na pondělí a současný zákaz jejich provozu prodloužila do 5. března. Informuje o tom agentura DPA. Ministr zdravotnictví Roberto Speranza rozhodnutí odůvodnil zvýšeným nebezpečím šíření nových variant koronaviru. Provozovatelé skiareálů v prvních reakcích uvedli, že je pro ně letošní sezona ztracená.

V pondělí se měly rozjet vleky a lanovky například ve známých střediscích Livigno a Bormio, během dalších dnů týdne pak i jinde. Povolení zahájit sezonu původně dostali provozovatelé sjezdovek v takzvaných žlutých oblastech, kde je mírné riziko šíření koronaviru.

Nicméně i tak museli kapacitu omezit na třetinu a platilo, že je budou moci navštěvovat hlavně místní lidé. V Itálii mají lidé zákaz cestovat mezi jednotlivými regiony a turisté ze zahraničí pro vstup do této jihoevropské země potřebují negativní test na koronavirus.

S otvíráním lyžařských středisek nesouhlasili členové poradního výboru vlády. Poradce ministerstva zdravotnictví Walter Ricciardi podle agentury Ansa považoval zahájení provozu ve střediscích „za neslučitelné“ s daty o vývoji pandemie.

Vzápětí poté, co zaznělo toto varování od vládních poradců, zavládlo mezi provozovateli vleků a lanovek zděšení. „Pro mnohé sezona skončila,“ řekl v neděli večer Marco Bussone, předseda svazu Uncem sdružujícího horské obce. Finanční ztráty jsou podle něho dramatické. Ministr Speranza slíbil podnikatelům odškodnění.

Takzvané reprodukční číslo, které udává, kolik lidí infikuje jeden nakažený, vzrostlo během jednoho týdne z 0,84 na 0,95. Podle italských hygieniků asi 18 procent případů koronavirové infekce odhalených v nedávné době souvisí s takzvanou britskou variantou koronaviru.

Ve zhruba šedesátimilionové Itálii se koronavirem doposud nakazilo 2,72 milionu lidí, skoro 93 580 z nich zemřelo.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...