Lyžařská střediska se připravují na další víkendový nápor návštěvníků. Mnohde zpoplatňují parkování |
„Znovuotevření v polovině nebo na konci února se zdá jako krajně nepravděpodobné,“ uvedl státní tajemník Jean-Baptiste Lemoyne na tiskové konferenci. Podle původního plánu se přitom lyžařská střediska měla otevřít už 1. února, připomíná AFP. V únoru mají školáci ve Francii zimní prázdniny, provozovatelé vleků doufali, že je děti stráví na lyžích.
Cestovní ruch spojený s lyžováním ve Francii představuje 250 000 až 400 000 pracovních míst. Obsazenost lyžařských středisek představuje v letošní sezoně 20 až 30 procent, v běžných letech je to až 95 procent. Provozovatelé vleků, instruktoři lyžování nebo majitelé obchodů v horách žádají po vládě odškodnění. Premiér Jean Castex jim slíbil finanční kompenzace a s představiteli sektoru se setká v nejbližších dnech.
VIDEO: Sníh způsobil ve Španělsku chaos, ulice patří lyžařům i sáňkařům. To nejhorší ale teprve přijde |
Ve Francii za poslední den zemřelo 310 lidí s covidem-19, celková bilance úmrtí v zemi s 67 miliony obyvatel je 71 652. Středečnípočet pozitivních testů, 26 784, je podle agentury Reuters nejvyšší od 18. listopadu. Celkem už ve Francii nemoc prodělaly téměř tři miliony lidí. Nadále mírně roste počet pacientů v nemocnicích i na jednotkách intenzivní péče.