19. ledna 2018 20:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Varování pro Pchjongčchang. Z nejstaršího jihokorejského střediska se stalo ‚město duchů‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Barevné lanovky od roku 2006 chátrají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barevné lanovky od roku 2006 chátrají. | foto: Reuters

GOSEONG/PRAHA Je to varování pro olympijský Pchjongčchang. V okolí městečka Goseong v Jižní Koreji se rýsuje lyžařské středisko jako vystřižené z Alp. Má ale chybu: nikdo v něm není, zarůstá trávou a plevelem, domy se rozpadají, lanovky chátrají. Je zavřené od roku 2006, Jihokorejci totiž ztrácejí o lyžování zájem.

Kdysi živé středisko neslo hrdě název Alps Ski Resort. Nyní je z něho „město duchů“. V minulosti velmi oblíbené dovolenkové středisko  uzavřeli v roce 2006 pro malý zájem návštěvníků. Od té doby rezort chátrá, hotely naplnil odpad a prach, lanovky pohltil plevel.

Místo, které leží blízko hranice se Severní Koreou, je od Pchjongčchangu, kde za tři týdny startují zimní olympijské hry, vzdálené zhruba 100 kilometrů.

Někteří lidé se obávají, že nevyužité zůstanou i stadiony v Pchjongčchangu, kde se letos konají zimní olympijské hry.
Organizátoři zimních olympijských her v Pchjongčchangu věří, že nově vybudovaný komplex bude na rozdíl od střediska v Ganseongu využívaný.

Středisko Alps Ski Resort v roce 2006 zavřeli pro malý zájem lyžařů. Jeho začátky při tom spadají do začátku 20. století a patřilo mezi nejstarší korejská lyžařská střediska. Opuštěný areál předpovídá nejistou budoucnost nově vybudovaných středisek v okolí Pchjongčchangu. Zájem o lyžování v Jižní Koreji během posledních pěti let klesá. Obliba lyžování dosáhla vrcholu v zimní sezóně 2011-2012, návštěvnost tehdy byla 6,8 milionů. Během sezóny 2016-2017 vyrazilo na sjezdovky podle jihokorejských úřadů o dva miliony lyžařů méně.

Plné lyžařské středisko, jak jej znázorňuje obraz na zdi, je již dnes minulostí.

Plné lyžařské středisko, jak jej znázorňuje obraz na zdi, je již dnes minulostí.

Aby nestihl sportoviště v Pchjongčchangu stejný osud, organizátoři olympijských her tlačí na vládu, aby převzala alespoň část závazků spojených s údržbou areálů v budoucnosti.

  • 3Diskuse
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.