Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Notre-Dame se zřejmě vrátí do původní podoby. Macron je pro, původně přitom podpořil návrhy modernizace

Pařížskou katedrálu Notre-Dame po loňském požáru obklopuje lešení. Skupina Green Peace na nedaleký jeřáb 9. července umístil baner s výzvou k obraně klimatu. foto: AP/ČTK

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron chce, aby pařížská katedrála Notre-Dame měla po rekonstrukci stejnou podobu, jakou měla před ničivým požárem z loňského dubna. Šéf Elysejského paláce to ve čtvrtek řekl po setkání s grémiem pro obnovu chrámu, informovala agentura AFP. Původně se přitom uvažovalo o vypsání mezinárodní architektonické soutěže na novou podobu ikonické památky.
  22:45

Podle Elysejského paláce Macron „nabyl přesvědčení“, že nejlepší bude vytvořit věrnou kopii střechy, krovu a špičaté věžičky, které zničil požár z 15. dubna 2019.

Ambiciózní záměr architektonické firmy vyústil v návrh na využití skleněné...
Detail návrhu. Na skleněné věži by nechyběli ani tolik ikoničtí chrliči.

Debaty se vedly v posledním roce především o podobě věžičky, takzvaného sanktusníku, kterou vytvořil v 19. století architekt Eugéne Viollet-Le-Duc. Francouzská vláda tehdejšího premiéra Édouarda Philippea krátce po požáru uvedla, že hodlá vypsat mezinárodní architektonickou soutěž na obnovu katedrály. Zastáncem moderního ztvárnění byl přitom původně též Macron sám. Hovořil o „soudobém architektonickém gestu“.

Řada průzkumů veřejného mínění nicméně ukazovala, že většina Francouzů chce, aby chrám po rekonstrukci vypadala přesně tak jako před požárem. O co možná nejpřesnější obnovu katedrály se dlouhodobě zasazoval i hlavní architekt pověřený rekonstrukcí Philippe Villeneuve.

Paříž si zvukem zvonu připomene rok od požáru Notre-Dame. Odbíjení bude jedinou vzpomínkovou akcí

Už ve středu list Le Figaro napsal, že je prakticky jisté, že bude katedrála Notre-Dame zrekonstruována do původní podoby. Pokud by totiž vláda trvala na vypsání architektonické soutěže, musela by odložit termín dokončení oprav. Prezident Macron přitom opakovaně slíbil, že bude rekonstrukce chrámu hotová do pěti let, tedy do roku 2024.

Elysejský palác ve čtvrtek potvrdil, že Macron nechce, aby se kvůli novému ztvárnění dokončení oprav zpozdilo.

Požár katedrály Notre-Dame zřejmě způsobil elektrický zkrat nebo špatně uhašený cigaretový nedopalek. Podle vyšetřovatelů chrám nikdo nezapálil úmyslně. Po zdržení způsobeném mimo jiné pandemií covidu-19 začali na počátku června dělníci rozebírat lešení, které bylo na katedrále už před požárem a oheň jej značně poškodil. Tyto práce by měly být hotovy nejpozději na konci září. Až poté, co bude pryč lešení, bude moci začít vlastní rekonstrukce.

Autor:

Mohlo by vás zajímat