Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bohaté země kvůli pandemii chtějí do Afriky napumpovat miliardy. Panuje tu stav nouze, řekl Macron

Očkování proti covidu-19 vakcínou AstraZeneca v západní Ugandě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti covidu-19 vakcínou AstraZeneca v západní Ugandě. | foto: AP Photo/Patrick Onen

Paříž Mezinárodní věřitelé chtějí miliardovou pomocí podpořit hospodářské zotavení afrických zemí po pandemii covidu-19. Díky solidaritě bohatých zemí by mělo být prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu (MMF) možné věnovat na tento účel 100 miliard dolarů (2,08 bilionu korun). Podle agentury DPA to v úterý oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na okraj summitu věnovaného ekonomické podpoře afrických států.

„Afrika je jedním z nejméně proočkovaných světadílů. Panuje tu hospodářský a sociální stav nouze,“ řekl Macron. Afrika bude podle něj do roku 2025 potřebovat pomoc ve výši 285 miliard dolarů (5,93 bilionu korun).

Pozvání francouzského prezidenta do Paříže přijalo mnoho premiérů a prezidentů afrických států i čelných představitelů mezinárodních organizací, včetně Evropské unie. Další se zúčastnili prostřednictvím videokonference.

„Růst a stabilita Afriky znamená blahobyt a stabilitu v Evropě,“ řekla šéfka MMF Kristalina Georgievová. „Musíme se vrátit k silnému rozvoji, který měla Afrika před covidem,“ dodala. Pro MMF to znamená sáhnout k mimořádným opatřením.

Aby se u MMF sešla částka 100 miliard dolarů, měla by podle Georgievové být použita takzvaná zvláštní práva čerpání (Special Drawing Rights), která tvoří hlavní rezervní aktivum fondu. Georgievová již v březnu navrhla rozšíření nouzových rezerv MMF o 650 miliard USD (14,2 bilionu korun) na pomoc nejchudším zemím.

„Zasadíme se o to, aby nejbohatší země mohly svá zvláštní práva čerpání přerozdělit nejchudším zemím - zvláště těm v Africe - tak, aby se ze současných 33 miliard stalo 100 miliard,“ řekl Macron.

V souvislosti s podporou demokratické přeměny v Súdánu již v pondělí Macron oznámil, že Francie odepíše téměř veškeré vzájemné dluhy v hodnotě téměř pěti miliard dolarů (104 miliard korun).

Účastníci summitu dále vyzvali ke zrušení těch mezinárodních patentů, které dosud znemožňují výrobu covidové vakcíny přímo v Africe, oznámil Macron po skončení konference.

„Současná situace není udržitelná, je jak nespravedlivá, tak neefektivní, řekl Macron. Pokud se nepodaří rychle proočkovat africkou populaci, hrozí podle něj vznik nových nebezpečných variant koronaviru, které se pak budou šířit po celém větě.

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...