Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Macron jako obhájce vinařů. Alkoholismus prý způsobuje pivo a destiláty, víno ne

Svět

  18:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Je třeba přestat otravovat Francouze hloupostmi, řekl prezident Emmanuel Macron o návrzích své ministryně zdravotnictví, která vytáhla do boje proti francouzskému národnímu nápoji a požaduje změnu v přístupu k vínu.

Emmanuel Macron foto: Reuters

Sklenku vína si dá k obědu i k večeři, stejně jako mnohý další Francouz. Prezident Emmanuel Macron to před pár dny přiznal na zemědělském veletrhu s tím, že problém opilosti mládeže se týká piva a destilátů, vína však ne. Připomněl také, že jeho vláda předložila zákon povolující reklamu na vinařskou turistiku a že během svého mandátu nehodlá zpřísňovat zákon z roku 1991 o alkoholu a tabáku.

Macron chce zpřísnit podmínky žadatelům o azyl. Může to rozdělit parlamentní většinu

Jiný názor má ale ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová, která se v únoru proti pití vína jasně vymezila: „Necháváme Francouze, aby si mysleli, že je víno chrání a přináší jim něco dobrého, na rozdíl od ostatních alkoholů. To ale není pravda, z vědeckého hlediska je jeden alkohol jako druhý,“ prohlásila ministryně v televizi France 2.

Její názor pak tento týden podpořilo v otevřeném dopise, zveřejněném v deníku Le Figaro, devět předních francouzských odborníků v oblasti adiktologie, výživy a veřejného zdraví. „Zdravotní dopady nezáleží na druhu alkoholu, ať už jde o víno, destiláty, nebo pivo. To, co se počítá, je jen množství vypitého alkoholu,“ napsali lékaři a ocenili odvahu Buzynové zaútočit na francouzský „národní totem“.

Téměř 3 sklenice vína denně

Vědci poukazují na fakt, že ve Francii je i přes pokles v posledních padesáti letech konzumace alkoholu stále velmi vysoká: každý dospělý vypije ročně v průměru 12 litrů čistého alkoholu, tedy 2,6 skleničky denně. Zatímco tři čtvrtiny populace pijí méně, než činí průměr, zbývající čtvrtina se postará o 75 procent v zemi prodaného alkoholu. 

Její spotřeba má tedy k umírněnosti daleko, upozorňují signatáři dopisu. Ve Francii zabije alkohol asi 50 tisíc lidí ročně a je také po kouření druhým nejčastějším spouštěčem rakoviny. Alkohol, zvláště víno, je podle odborníků zdrojem domácího násilí, nezřízeného pití, mentálních poruch, sebevražd a smrtelných dopravních nehod.

Brigitte Macron (vpravo), manželka francouzského prezidenta.
Francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte.

Lékaři proto apelují na odpovědnost poslanců a vlády a navrhují přijetí národního plánu pro boj s alkoholismem. Garantem by měl být prezident Macron. Připomínají také průzkum, podle něhož považuje 60 procent Francouzů právní úpravy týkající se alkoholu za nedostatečné.

Francouzský prezident ale výzvy lékařů i ministryně zřejmě nevyslyší. Na nedávném setkání s mladými vinaři v Elysejském paláci Buzynovou, původní profesí lékařku, hodil takříkajíc přes palubu. „Je třeba přestat otravovat Francouze takovými hloupostmi,“ citovala jeho slova na adresu ministryně francouzská mutace magazínu Slate. V tomto názoru ho podpořil i šéf vládního hnutí Republika vpřed! Christophe Castaner. Ten uvedl, že „víno je alkohol, který není silný“.

Macron si je dobře vědom důležitosti vinařského resortu pro ekonomiku i potřebu podpory francouzských venkovanů. Na ty se obrací nový šéf pravicových Republikánů Laurent Wauquiez, který jim při každé příležitosti opakuje, že Macron je městským prezidentem, jehož problémy v regionech nezajímají.

Národní zrada

Argumenty, proč je víno součástí francouzské civilizace, se objevily i v deníku Le Figaro v článku podepsaném „milovníky vína“. „Návrhy ministryně Buzynové jsou nepřijatelné a neomluvitelné,“ píší v něm vinařští profesionálové, obchodníci, someliéři, spisovatelé a kritici. Konstatují, že když jsou v zahraničí, má víno významné místo ve chvíli, kdy někdo oceňuje francouzskou kulturu nebo civilizaci.

Kritizovat či omezovat vinařství se ve Francii rovná národní zradě. Poznal to v padesátých letech minulého století bojovník proti alkoholismu a tehdejší předseda Národní rady a premiér Pierre Mendes, který si na mezinárodních recepcích nechával demonstrativně servírovat sklenici mléka. Od milovníků francouzských tradic se ale dočkal i antisemitských útoků – protože byl Žid, odmítal prý pít víno – a tím i celou Francii.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...