Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Macron jednal s Putinem ve Versailles. Mluvili o Sýrii i postavení gayů v Čečensku

Svět

  17:05aktualizováno  19:35
VERSAILLES - Ve Versailles v pondělí jednal francouzský prezident Emmanuel Macron s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Od schůzky si obě strany slibovaly vyjasnění stanovisek a bližší vzájemné poznání. Macron přivítal ruského hosta před honosným versailleským palácem, stisk rukou byl podle přihlížejících „krátký a srdečný“. Během jednání se prý vyskytly neshody, ale oba státníci o nich jednali otevřeně.

Francouzský prezident Emmanuel Macron s ruským protějškem Vladimirem Putinem. foto: Reuters

Hlavním tématem byl stav francouzsko-ruských vztahů, ale téměř tříhodinové jednání se zaměřilo i na situaci v Sýrii a na Ukrajině a nevyhnulo se ani postavení gayů v Čečensku, kteří jsou podle západních kritiků vystaveni brutálním represím. „O neshodách jsme hovořili otevřeně,“ řekl novinářům Macron.

Paříž má zájem na spolupráci s Ruskem při řešení syrského konfliktu, prioritou je boj proti terorismu, řekl francouzský prezident na společné tiskové konferenci s Putinem. Francie je stoupencem demokratického přechodného období v Sýrii s tím, že celistvost země bude zachována. „Červenou čarou je v Sýrii užití chemických zbraní,“ řekl Macron a dodal, že podobný vývoj by mohl vyvolat francouzskou odvetu. O její povaze se nezmínil.

Putin na tiskové konferenci vyjádřil optimismus ohledně společného řešení hlavních světových krizí. „Vidíme společnou platformu, pokud jde o klíčové mezinárodní problémy,“ řekl ruský prezident. Konkrétně se zmínil o boji s terorismem, řešení krizí v Sýrii a na Ukrajině a o napjaté situaci kolem severokorejských jaderných a raketových testů.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a ruský prezident Vladimir Putin.
Státníci jednali ve Versailles.

Macron během prezidentské kampaně nešetřil na adresu Ruska silnými slovy, mimo jiné tvrdil, že Rusko a Francie nevyznávají stejné hodnoty. Nový francouzský prezident svému ruskému partnerovi nezapomněl podporu, kterou Putin před volbami poskytoval Macronově protikandidátce Marine Le Penové. Pozvání pro Putina k návštěvě Francie bylo proto podle pařížského tisku překvapením.

Macron novinářům řekl, že se v rozhovoru s Putinem zmínil i o situaci v Čečensku, kde podle ochránců lidských práv dochází k bezohlednému pronásledování gayů. Macron prý Putinovi řekl, že ohledně těchto otázek bude „neustále ve střehu“.

Demonstrace, neshody i Le Penová

Před versailleským palácem provázela v pondělí Putinův příjezd demonstrace, jejíž účastníci vyzývali k ukončení represí proti čečenským homosexuálům. Rusko, a zejména čečenský vládce Ramzan Kadyrov, jakékoli pronásledování popírají.

Macron připustil, že během jednání s Putinem se vyskytly neshody. Prezidenti prý o nich jednali otevřeně. Problém údajného vměšování ruských hackerů do francouzských prezidentských voleb, o nichž psala francouzská média, ale podle obou státníků předmětem jednání nebyl. „Tato obvinění nejsou založena na faktech,“ konstatoval Putin.

Macron nicméně z vměšování do prezidentských voleb ve Francii obvinil ruská média. Stěžoval si, že ruská agentura Sputnik a televize Russia Today během kampaně vyráběly falešné zprávy. Z těchto důvodů prý nebyli jejich zpravodajové vpuštěni do sídla Macronova volebního štábu.

Na dálku jednání prezidentů komentovala i Le Penová. Na twitteru dala najevo radost, že šéf Kremlu přijel do Francie, a konstatovala, že vztahy obou zemí se musejí normalizovat. Putin s Le Penovou jednal v Kremlu letos v březnu a na tomto setkání ruský prezident ani dnes nevidí nic mimořádného. „Proč bychom odmítali cizí politiky, kteří stojí o zlepšení vztahů s Ruskem?“ řekl novinářům. Jednání prý neznamenalo, že Rusko se chce vměšovat do francouzských voleb.

29.května 2017 v 07:45, příspěvek archivován: 29.května 2017 v 19:15

"Je me réjouis que V. Poutine soit accueilli en France. Il faut normaliser nos relations avec la Russie, qui est un grand pays." #RTLMatin

Putinův zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov už před nynější návštěvou Paříže prohlásil, že Rusko není spokojeno se stavem svých vztahů s Francií a schůzku ve Versailles proto považuje za „velmi důležitou“.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.