8. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron láká pravicové voliče. Jeho nové zákony omezí počty azylů i lékařskou péči pro migranty

Francouzský prezident Emmanuel Macron | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Emmanuel Macron | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Blížící se komunální volby donutily francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k ostrým krokům v oblasti migrace. Podle médií doufá, že tím přetáhne voliče Marine Le Penové.

Francouzský prezident se ve středu pokusil „převzít kontrolu nad imigrací“. Jeho premiér Édouard Philippe představil celou sérii zákonů, které mají ze země učinit méně atraktivní destinaci pro migranty a zároveň otevřít dveře legálním pracovníkům.

Mezi novými opatřeními, jež mají nabudit dojem silného státníka, se například objevilo, že úřady rozpráší ilegální tábory běženců v okolí Paříže, s čímž policie začala již ve čtvrtek ráno na severovýchodě Paříže a v departementu Seine Saint Denis u metropole. Do nových příbytků má být v nadcházejících dnech převezeno 1200 až 1300 lidí. Na největší evakuační akci v metropoli za poslední rok město vyčlenilo 600 policistů.

Lidé, kteří mají za sebou několik měsíců života ve stanech, se mají přemístit...

Lidé, kteří mají za sebou několik měsíců života ve stanech, se mají přemístit do tělocvičen nebo přijímacích center.

Do nových příbytků má být převezeno 1200 až 1300 lidí, město na operaci...

Do nových příbytků má být převezeno 1200 až 1300 lidí, město na operaci vyčlenilo 600 policistů.

„Chceme převzít kontrolu nad naší imigrační politikou,“ uvedl ve středu premiér Édouard Philippe, když vysvětloval další ze zákonů, který zavede roční kvóty na udílení víz pro schopné přistěhovalce.

Několik měsíců před blížícími se komunálními volbami zároveň Macronova administrativa značně přitvrdila svou rétoriku. Ministři začali hovořit například i o zneužívání štědrého francouzského sociálního systému uprchlíky.

Hra o pravicový elektorát

Podle očekávání se na prezidenta snesla kritika ze všech stran. Pro pravicové voliče byly reformy málo radikální, naopak podle zastánců levicové politiky Macron neférově využívá žadatele o azyl k politickým ziskům.

Více než cokoliv jiného však Macronovy reformy ukazují, že se prezident snaží získat politické body na tématu migrace a přetáhnout tak voliče od krajně pravicového Národního sdružení (Rassemblement national, RN) Marine Le Penové, jež po roky migrační problémy Francie umně využívá k politickému růstu.

Nové zákony však nejsou prvním náznakem přitvrzení. Macron zahrál na pravicovou strunu již v předchozích týdnech, když poskytl rozhovor magazínu Valeurs actuelles, v němž například kritizoval úřady za to, že nejsou dostatečně efektivní při vyhošťování ilegálních migrantů a neúspěšných žadatelů o azyl. „Mým cílem je vyhodit všechny, kdo zde nemají co dělat,“ uvedl prezident.

Emmanuel Macron
Francouzský prezident Emmanuel Macron během státní návštěvy do Čínské lidové...

Ve Francii se tak strhla debata: proč Macron najednou klade důraz na legální migraci?

Zde je potřeba si uvědomit, že ačkoliv migrační krize již odezněla, Francie za poslední rok zažila nejintenzivnější zátěž – o azyl požádalo rekordních 124 tisíc lidí, tedy o 23 procent více než o rok předtím. Do země přicházejí lidé z Afghánistánu, Sýrie, Súdánu, ale i bývalých francouzských kolonií.

Problémy s ubytováním i zdravotnictvím

Nárůst žadatelů o azyl přinesl problémy s ubytováním uprchlíků a stát již nemá prostory, kde by jim umožnil složit hlavu. Migranti tak zakládají ilegální tábory ve městech a podle posledních odhadů jen na ulicích Paříže žije kolem tří tisíc lidí.

Žadatelé o azyl také využívají štědrý zdravotnický systém, přičemž podle dat za poslední rok lékařské služby v zemi využilo na 320 tisíc lidí, kteří nemají ve Francii trvalý pobyt. Vláda proto zavádí zákon, který migrantům umožní přístup ke zdravotní péči až po třech měsících po příchodu do země.

Existují tedy skutečné důvody, proč se má Macron migrační politikou intenzivněji zabývat. Vysvětlení ale může být mnohem jednodušší. Podle komentátorů deníku Le Monde může jít čistě o Macronovu snahu „svést konzervativní elektorát“ a získat jeho hlasy v březnových komunálních volbách.

Zároveň je prezident v polovině svého volebního mandátu a podle listu si je dobře vědom, že v nadcházejících volbách budou voliči opět rozhodovat mezi ním a šéfkou Národního sdružení Marine Le Penovou, která je pro krajně pravicový elektorát volbou číslo jedna.

Sám prezident nové zaměření na migraci vysvětlil členům své strany Republika vpřed! (La République en Marche!) následovně: „Nesmíme se stát buržoazní stranou.“ Podle něj se lidé z vyšší měšťanské třídy nepotýkají s problémy migrace, protože se běženci ani neobjevují v jejich každodenních životech. Imigrace prý zasahuje voliče s nižšími příjmy, a proto i oni „migrovali k pravici“.

mhMartin Hampejs
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...