Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron mění tvář islámu ve Francii. Chce ho zbavit zahraničního vlivu

Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Zbavit se vlivu arabských států, kontrolovat výuku imámů a změnit financování výstavby mešit a vyplácení mezd muslimským duchovním. Takové jsou hlavní body Macronovy reformy islámu v zemi.

Ekonomické reformy už rozjel, se změnami Evropské unie čeká na sestavení německé koalice. Nyní se francouzský prezident Emmanuel Macron pouští do další oblasti – v nedělníku Journal du Dimanche představil svůj plán, jak nově organizovat muslimskou víru v zemi.

Francie bývá kritizována za nezvládnutou migraci muslimů, zníž pramení i islamistický terorismus a problémy na předměstích. Prakticky všichni islamisté, kteří v posledních letech v zemi útočili, byli rodilí Francouzi. Právě reforma organizace francouzského islámu by z něj podle Macrona měla vytvořit zbraň v boji proti radikalizaci.

Arabské země financují francouzské mešity

Francouzský prezident se tématem začal intenzivně zabývat už v prosinci, kdy si do Elysejského paláce pozval zástupce jednotlivých náboženství. Na schůzce odsoudil „radikalizaci laicity“, tedy všechny politické strany, které si ze zákona o oddělení církve od státu „vytvořily nástroj v identitářské válce“. Macron se při přípravě reforem inspiruje u intelektuálů a akademiků, například jednoho z nejznámějších odborníků na islám sociologa Gillese Kepela. Úzce ale také spolupracuje s ministrem vnitra Gérardem Collombem. Cílem prezidenta je „vytyčit mantinely organizace islámu ve Francii během prvního čtvrtletí roku 2018“.

Stěžejním úkolem je především zbavit francouzský islám vlivu arabských států. Mešity se totiž nyní ve Francii často staví za peníze zemí z Perského zálivu nebo zemí Maghrebu (státy na severu Sahary – pozn. red.). Tyto státy také podle francouzských médií platí na tři stovky imámů působících v zemi. Při své nedávné schůzce s Macronem si rovněž turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pochvaloval vysílání tureckých imámů do Francie.

Jedním ze způsobů, jak nahradit nynější nepříliš průhledné financování muslimské víry v zemi, je zavedení daně z halal (muslimům povolených – pozn. red.) potravin. Prosazuje ho například Macronův poradce a ministr pro rozpočet Gérald Darmanin.

Ne všichni muslimové jedí halal potraviny

Problém však je, že tento nápad naráží na velký odpor veřejnosti proti této dani se staví na 70 procent Francouzů i na fakt, že by se daň týkala jen jediné komunity. „Můžete být přece muslimem a nejíst halal, ne?“ argumentuje Darmanin.

Dalším bodem plánované reformy je změna ve Francouzské radě pro muslimskou víru (CFCM), organizaci vytvořené v roce 2003 za vlády Nicolase Sarkozyho. Rada ale svůj účel nikdy nesplnila – podle průzkumu Institutu Montaigne z roku 2016 ji zná jen třetina francouzských muslimů.

I zde přitom hrají stěžejní roli arabské státy, které uplatňují svůj vliv při výběru jejích členů. Dokonce i samotný vicepředseda rady Anouar Kbibech přiznává, že otevření se organizace je nezbytné. Rada už proto vytvořila pracovní skupinu, která by měla problém do příštích voleb jejích členů v roce 2019 vyřešit.

Už tolik nevadí

Další z Macronových poradců muslimský analytik Hakim El Karoui pak vybízí k vytvoření funkce „velkého francouzského imáma“, který by byl pro věřící morální autoritou a zastupoval je při jednáních s politiky. O výstavbu mešit a vzdělání imámů by se podle něj měla starat zvláštní asociace nezávislá na CFCM.

Bývalý ministr vnitra a obrany Jean-Pierre Chevenement, který dnes stojí v čele Nadace pro francouzský islám, navrhuje vznik univerzity pro imámy, která by byla placena z veřejných peněz.

Journal du Dimanche si u příležitosti rozhovoru s Macronem o islámu nechal udělat průzkum, v němž se lidí ptal, zda považují islám za slučitelný s hodnotami francouzské společnosti. Zatímco v roce 2016 považovalo islám za neslučitelný 56 procent Francouzů, letos stejný názor zastává už jen 43 procent lidí. Sedmapadesát procent Francouzů se tedy nyní domnívá, že islám s francouzskými hodnotami slučitelný je. Opozici vůči muslimům vyjadřují nejvíce voliči pravicových Republikánů a Národní fronty.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...